W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mołdawska drużyna harcerska czci pamięć Hetmana Stanisława Żółkiewskiego

27.08.2020

Drużyna harcerska przy pomniku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego

Od października 2019 roku przy Stowarzyszeniu Dom Polski w Bielcach działa młoda drużyna harcerska w Republice Mołdawii im. Stanisława Żółkiewskiego. 27 sierpnia nasi młodzi harcerze spotkali się przy pomniku upamiętniającym śmierć swojego patrona w małej miejscowości Berezówka. W 2003 r. Ambasada RP w Kiszyniowie oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pozyskały dotację senacką na prace restauracyjne pomnika, który stanowi tak ważne miejsce historyczne dla Polaków i szczególnie Polonii mołdawskiej.

W przededniu czterechsetnej rocznicy bitwy pod Cecorą młoda drużyna harcerska oraz członkowie Stowarzyszenia Dom Polski zgromadzili się aby oddać cześć uczestnikom poległym w imię braterstwa, honoru i Ojczyzny. Podczas spotkania został wzniesiony sztandar harcerski, odczytany apel poległych, złożono kwiaty pod pomnikiem oraz zapalono znicze. Ks. Krzysztof Płonka poprowadził modlitwę w intencji wszystkich zmarłych żołnierzy bitwy pod Cecorą z roku 1620.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą.

Relacja Domu Polskiego w Bielcach