W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 400. rocznicy Bitwy pod Cecorą

19.09.2020

Podczas uroczystości z okazji 400. rocznicy Bitwy pod Cecorą w kościele rzymskokatolickim św. Anny w Ungienach w Republice Mołdawii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą polskim żołnierzom, którzy pod przewodnictwem wielkiego hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego zmierzyli się z osmańską armią najeźdźców.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej. 400 lat Bitwy pod Cecorą.

Mszę świętą odprawił biskup kiszyniowski J.E. Anton Coșa wraz z polskimi księżmi z diecezji oraz dziekanem północnym diecezji ks. Stanisławem Obreją i ks. Petru Ciobanu, kanclerzem i sekretarzem biskupim.

W wydarzeniu uczestniczyli wysocy przedstawiciele władzy centralnej i lokalnej - Minister Edukacji, Kultury i Nauki Igor Șarov, współprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Mołdawia Chiril Moțpan, posłowie Igor Munteanu, Oleg Lipski i Veaceslav Ionita, zastępca burmistrza Ungheni Dionisie Ternovschi, przedstawiciele biznesu Republiki Mołdawii, członkowie Ambasady RP w Kiszyniowie.

Ambasador RP Bartłomiej Zdaniuk odczytał przesłanie Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego przekazane z tej okazji w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym Prezydent popiera inicjatywę odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Wielkiemu Hetmanowi Stanisławowi Żółkiewskiemu.

W swoim przemówieniu Ambasador RP podkreślił ważność tożsamości narodowej, walki o niepodległość, ideałów którymi kierował się wielki hetman Stanisław Żółkiewski i których wyniki możemy obserwować dziś.

W swoim wystąpieniu Minister Kultury podkreślił znaczenie historyczne i kulturowe, a także edukacyjną konotację wydarzenia, uznając je za „wymowny przykład dla dzisiejszego pokolenia, ale także dla przyszłych pokoleń, jak możemy przyjąć i podtrzymać płomień historii”.

Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm PR rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Fundacji PGNiG im. "Ignacego Łukasiewicza", firmy Plastics Moldova oraz Ambasady RP w Kiszyniowie.