W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Samodzielne stanowisko: Inspektor ds. bezpieczeństwa i higieny pracy

str. mgr inż. Dominik Czaja

 

Realizacja zadań wynikających odpowiednio z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, ze zm.) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109,poz. 704, ze zm.) oraz rozporządzenia MSWiA z dnia 31 sierpnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny strażaków PSP (Dz. U. z 2021, poz. 1681) obejmuje realizowanie zadań służby bhp w zakresie organizacji i metod pracy na stanowiskach pracy.

 

Do zadań Samodzielnego Stanowiska Pracy ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy należy w szczególności:

 

  1. Prowadzenie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  2. Sporządzanie i przedstawianie Komendantowi Szkoły, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierających propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy. 

  3. Bieżące informowanie Komendanta Szkoły o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych wraz z wnioskami zmierzającymi do usuwania tych zagrożeń. 

  4. Prowadzenie rejestrów, kompletowanie i przechowywanie dokumentów dotyczących wypadków przy pracy, stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby, a także przechowywanie wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. 

  5. Przedstawianie Komendantowi Szkoły wniosków dotyczących zachowania wymagań ergonomii na stanowiskach pracy oraz wyników z badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. 

  6. Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz opracowywanie wniosków wynikających z badania przyczyn i okoliczności tych wypadków oraz zachorowań na choroby zawodowe, a także kontrola realizacji tych wniosków. 

  7. Kierowanie do komisji lekarskiej strażaków, kadetów i pracowników cywilnych w związku z wypadkiem w służbie lub pracy. 

  8. Przygotowanie projektów decyzji odszkodowawczych strażaków, kadetów i pracowników cywilnych. 

  9. Organizowanie i prowadzenie szkoleń komórek organizacyjnych Szkoły Aspirantów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prowadzenie szkolenia wstępnego nowo zatrudnionych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. 

  10. Inicjowanie i rozwijanie na terenie szkoły różnorodnych form popularyzacji problematyki bhp oraz ergonomii. 

  11. Uczestniczenie w pracach, powołanej przez Komendanta Szkoły komisji bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w innych zakładowych komisjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym zapobieganiem chorobom zawodowym i wypadkom przy pracy. 

  12. Realizacja zadań z zakresu dokonywania oceny ryzyka zawodowego, które wiąże się z wykonywaną pracą. 

  13. Prowadzenie zajęć dydaktycznych z przedmiotu Bezpieczeństwo i higiena służby/pracy.

 

{"register":{"columns":[]}}