W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-senegalskie braterstwo broni w czasie II wojny światowej

27.06.2020

Mimo odległości jaka dzieli Polskę i Senegal, w historii naszych narodów możemy odnaleźć zaskakujące wspólne momenty. Jeden z nich, stanowiący wspólny epizod w historii wojskowości, miał miejsce w czasie II wojny światowej, kiedy to na polu walki spotkali się polscy i senegalscy żołnierze, aby ramię w ramię stawić czoło naporowi wojsk niemieckich w trakcie kampanii francuskiej.

Żołnierze gen. Maczka

W dniach 16-17 czerwca 1940 r. w miejscowości Montbard w regionie Burgundia-Franche-Comté 10. Brygada Kawalerii Pancernej pod dowództwem Generała Stanisława Maczka starła się z siłami niemieckimi. Razem z polskimi żołnierzami w tej bitwie walczyli również strzelcy senegalscy, którzy wyróżniali się bohaterstwem i nie porzucili broni aż do samego końca. Polegli zostali pochowani obok polskich żołnierzy na miejscowym cmentarzu. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk Generała Maczka, a oddziały niemieckie wycofały się.

Dowódca w bitwie pod Montbard, Generał Stanisław Maczek – nazywany „bohaterem pięciu narodów”, był wybitnym strategiem, wykorzystującym często niekonwencjonalne pomysły na polu walki, co w połączeniu z legendarną odwagą sprawiło, że był jedynym polskim generałem, który w czasie II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy. Brał udział w licznych akcjach wyzwolenia miast w Belgii i Holandii. Szczególnie zasłynął z wyzwolenia bez strat wśród ludności cywilnej holenderskiego miasta Breda, w którym pamięć o polskich żołnierzach i dokonaniach Generała Maczka pozostaje żywa do dziś. Generał Maczek zmarł w wieku 102 lat i został pochowany na cmentarzu w Bredzie, obok swoich żołnierzy.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem pt. „Niepokonany. Opowieść o Generale Stanisławie Maczku” (film w polskiej wersji językowej z możliwością włączenia napisów w języku francuskim):

Wideo

{"register":{"columns":[]}}