W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Republika Zielonego Przylądka

Bezpieczeństwo

Republika Zielonego Przylądka w ostatnich latach stała się mniej bezpieczna. Obszar Starego Miasta w Praii jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy ze względu na dużą przestępczość. Często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, rzadziej napady z bronią w ręku. Wskazane jest poruszanie się w grupie, zwłaszcza po zmroku. Z powodu dużego ryzyka kradzieży zaleca się pozostawienie w depozycie hotelowym paszportu, ważnych dokumentów, biżuterii i większych sum pieniędzy. Warto rozważyć możliwość skorzystania z usług profesjonalnych przewodników. Należy unikać samotnego przebywania na dzikich plażach.

Republika Zielonego Przylądka leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od sierpnia do października występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie wybuchu wulkanu lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wjazd i pobyt

1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy od daty wyjazdu z Republiki Zielonego Przylądka

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy podróżujący do Republiki Zielonego Przylądka na okres do 30 dni nie potrzebują wizy.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

Osoby podróżujące do Republiki Zielonego Przylądka powinny zarejestrować się na specjalnej platformie www.ease.gov.cv najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży, podając wymagane dane z paszportu, planowany okres pobytu (od-do), nr lotu i miejsce pobytu. Wprowadzono jednocześnie obowiązkowy podatek lotniskowy (Airport Security Tax) w wysokości 3400 escudos (ok.31 Euro), który można opłacić online (do 5 dni przed lotem), przez pośrednika turystycznego lub na lotnisku po przylocie. Z podatku zwolnieni są posiadacze paszportów dyplomatycznych i służbowych..

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Brak oficjalnych informacji nt. szczegółowych rozwiązań w odniesieniu do podróży z dzieckiem.

  1. Zasady pobytu

Z uwagi na możliwe nagłe zmiany przepisów wjazdowych i celnych, w sprawie aktualnych informacji na ten temat (również przepisów celnych) należy każdorazowo zwracać się do Ambasady Republiki Zielonego Przylądka.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju (szczególnie istotne ze względu na bardzo ograniczone lokalne możliwości w tym zakresie), po uprzednim upewnieniu się, że jest respektowane w Republice Zielonego Przylądka.

Zdrowie

Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących z krajów, w których występuje żółta gorączka wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Szpitale, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone, jednak nie na wszystkich wyspach jest dostępna fachowa pomoc medyczna. Uwaga! Możliwości transportu medycznego między wyspami są bardzo ograniczone – zalecane jest posiadanie ubezpieczenia, które zapewni możliwość transportu medycznego do kraju w razie potrzeby.

W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie. Niewskazane jest spożywanie lodów, soków ze świeżych owoców i warzyw w stanie surowym oraz mięsa i ryb niepoddanych procesowi pełnego smażenia/pieczenia czy też gotowania.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Podróżowanie po kraju

Republika Zielonego Przylądka położona jest na 15 wyspach (5 mniejszych bezludnych). Wyspy o największych walorach turystycznych to: Sao Vicente, Boa Vista i Sal. Do niedawna możliwe było podróżowanie między wyspami tylko drogą lotniczą. Obecnie wprowadzono połączenia morskie, co znacznie obniża koszty podróży. Głównymi portami lotniczymi w RZP są: międzynarodowe lotnisko w Praia oraz nowo otwarte lotnisko w Boa Vista, natomiast porty morskie znajdują się w Porto Grande i Sal. Archipelag posiada łącznie 3.050 km dróg. Na Santiago i Sao Vicente są wypożyczalnie samochodów.

Prowadząc samochód, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ kierowcy nie są zdyscyplinowani, a na wyspach nie ma pomocy drogowej. Sieć komunikacji miejskiej jest bardzo dobrze rozwinięta.

Przepisy prawne

Handel środkami odurzającymi oraz ich zażywanie są zabronione i podlegają karze od 1 roku do 8 lat pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

W większych miastach można posługiwać się popularnymi kartami kredytowymi

Infrastruktura turystyczna utrzymana jest na wysokim poziomie, zwłaszcza na wyspach Sal, Santiago, Sao Vicente. Wybór hoteli jest duży: od międzynarodowych sieci po małe pensjonaty.

Kraj atrakcyjny turystycznie, o przyjaznym klimacie. Z powodu występowania silnych prądów podwodnych, podczas kąpieli w oceanie należy zachować szczególną ostrożność. Do najbardziej niebezpiecznych kąpielisk należą plaże na wyspach Sal i Sao Nicolau.

Sprzedaż alkoholu młodzieży poniżej 18 roku życia oraz spożywanie alkoholu przez małoletnich są zakazane.

Mieszkańcy RZP oprócz języka kreolskiego, posługują się również bardzo dobrze językiem portugalskim. Dla turystów znających język hiszpański lub francuski porozumiewanie się także nie powinno stanowić problemu.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}