W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Planujesz wakacje w Serbii? Poświęć chwilę i zarejestruj się w serwisie Odyseusz

 

UWAGA!

Uprzejmie informujemy, że na wszystkich autostradach w Serbii wprowadzono pomiar średniej prędkości na odcinkach pomiędzy punktami opłaty autostradowej. Przekroczenia prędkości  skutkować będą nałożeniem wysokich kar pieniężnych, do zapłaty natychmiast po przeprowadzeniu czasochłonnego postępowania przed sądem ds. wykroczeń.

BEZPIECZEŃSTWO

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest stosunkowo niewielkie. Należy zachować szczególną ostrożność podczas postojów na parkingach przydrożnych (także tych dla kierowców samochodów ciężarowych) i na stacjach benzynowych - obserwować pojazd, nie dopuszczać do niego osób postronnych, nie pozostawiać uchylonych okien, a w nocy najlepiej w ogóle się nie zatrzymywać  poza parkingami hotelowymi lub strzeżonymi. Zwiększoną ostrożność należy zachować w strefach przygranicznych.

Na dworcach, targach i wystawach (np. na wystawach psów) i w miejscach uczęszczanych przez turystów należy szczególnie chronić dokumenty i portfele ze względu na aktywność kieszonkowców.

 W Serbii obowiązuje obecnie niski (najniższy w 3-stopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest - zdaniem władz miejscowych - niskie, choć realne. Ambasada apeluje jednak o wzmożoną ostrożność w przypadku udziału w imprezach masowych, organizowanych w Serbii.

Ewentualne podwyższenie  stopnia zagrożenia do poziomu „średniego” lub „wysokiego” może się wiązać z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, m.in. wzmożonymi kontrolami, obecnością uzbrojonych sił policji na ulicach, wydłużonymi odprawami granicznymi. Podwyższenie stopnia zagrożenia terrorystycznego może być wprowadzane lokalnie – w poszczególnych obiektach (np. w portach lotniczych, na dworcach) lub jednostkach administracyjnych (np. w gminie lub konkretnym mieście), a także na części lub całości terytorium Serbii. W przypadku uzyskania informacji o podwyższeniu stopnia zagrożenia terrorystycznego należy unikać zgromadzeń oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń władz porządkowych.

Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych. Są one zazwyczaj oznaczone specjalnymi znakami z przekreślonym aparatem fotograficznym.

Na okres sezonu wakacyjnego władze serbskie uruchamiają specjalną antykorupcyjną linię telefoniczną dla cudzoziemców, którzy chcą zgłosić przypadki korupcji wśród funkcjonariuszy Policji: +381 11 36 100 18. Telefon obsługiwany jest przez osoby posługujące się najpopularniejszymi językami europejskimi i działa od 1 czerwca do 15 września.

Ruch drogowy

Uprzejmie informujemy, że obecnie dla ruchu międzynarodowego czynne są wszystkie przejścia graniczne pomiędzy Serbią a Węgrami, Chorwacją, Rumunią, Bułgarią, Macedonią, Czarnogórą i Kosowem. 

W celu ustalenia możliwości przejazdu przez inne kraje niezbędny jest kontakt z naszymi placówkami w tych krajach:

Alternatywne przejście graniczne na granicy z Węgrami.

Mapa - przez Węgry 

 mapa 1

 

Alternatywna droga przez Chorwację. 

Mapa - przez Chorwację

 mapa 2

 

Alternatywna droga przez Rumunię: drogą krajową nr 10 do miasta Vršac, przejście graniczne Vatin-Stamora Moravica do Timisoary i dalej autostradą A1 w kierunku Węgier.

Mapa - przez Rumunię

 mapa 3

 

 Informacje o Serbii 

 SERBIA (Republika Serbii), stolica: Belgrad, waluta: dinar, język urzędowy: serbski

 WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE

Do Serbii polscy obywatele mogą wjechać na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego, nie są wymagane wizy na pobyt do 90 dni w ciągu pół roku. Ważność dokumentu podróży przy każdym wjeździe powinna wynosić co najmniej 90 dni. 

Uwaga: Utracone dokumenty podróży (paszport, dowód osobisty) są od chwili zgłoszenia zagubienia/kradzieży nieważne i mimo ich późniejszego odzyskania nie uprawniają do przekroczenia granicy, ponieważ są wpisane na listę dokumentów utraconych Interpolu.

PRZEPISY CELNE

Serbia nie należy do Unii Europejskiej, przewożone towary podlegają odprawie celnej. Przy wjeździe do Serbii należy zgłosić (bez wezwania służby celnej) przewożone towary (oprócz rzeczy osobistych) i środki płatnicze powyżej 10.000 EUR. Brak pisemnego potwierdzenia wwozu rzeczy i pieniędzy może spowodować, że przy wyjeździe zostaną one zatrzymane. Postępowanie odwoławcze jest długotrwałe, a szansa na odzyskanie pieniędzy - niewielka. Można wwozić bez zgłoszenia rzeczy osobiste, służące do wykorzystania podczas podróży, po 1 szt. każdego rodzaju; przedmioty nowe, zapakowane fabrycznie powinny być zgłoszone do czasowej odprawy celnej. Przedmioty służące do wykonywania pracy (np. instrumenty muzyczne, narzędzia, sprzęt filmowy, wzory przewożone na wystawy lub targi) powinny być przewożone na podstawie karnetu ATA.

Limity towarów przewożonych przez granicę Serbii w bagażu turystycznym:

  • 1 litr napoju o zawartości alkoholu powyżej 22%
  • albo 1 litr napoju o zawartości poniżej 22%, 1 litr wina musującego lub likieru albo 2 litry innych win
  • 200 sztuk papierosów lub 50 szt. cygar lub 250 g tytoniu
  • 1 opakowanie perfum
  • 1 opakowanie wody toaletowej

Informacja o zwrocie podatku VAT za wywożone dobra – załącznik poniżej tekstu

MELDUNEK

Cudzoziemcy są objęci obowiązkiem meldunkowym (w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy), co bywa skrupulatnie egzekwowane. W przypadku przyjazdu do osób prywatnych należy dopilnować, by gospodarz dopełnił tego obowiązku. W hotelu lub na kampingu meldunku dokonuje administracja.

UBEZPIECZENIE

Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce obejmuje również terytorium Serbii. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Polsce, podróżujący po terytorium Serbii, nie muszą posiadać Zielonej Karty, wystarczy dowód ubezpieczenia. Stanowczo zaleca się posiadanie polisy ubezpieczenia auto-casco oraz europejskiego druku wspólnego zgłoszenia szkody (najlepiej w języku angielskim - pobierz) – w razie uszkodzenia pojazdu z winy innego użytkownika drogi, procedura wyegzekwowania należnego odszkodowania od ubezpieczeniowych firm serbskich jest uciążliwa i czasochłonna - mogą one uzależnić wypłacenie odszkodowania od wypełnienia druku wspólnego zgłoszenia szkody komunikacyjnej i/lub przedstawienia protokołu policyjnego.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

W Serbii  nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych; jednak w  lipcu i sierpniu wzrasta zagrożenie przenoszonym przez komary wirusem gorączki Zachodniego Nilu – chroniąc się przed tą bardzo niebezpieczną chorobą należy zakrywać ciało i stosować repelenty - preparaty przeciwko owadom (w przypadku małych dzieci – nie wolno stosować preparatów, należy zakładać moskitierę na wózek dziecięcy). Także od października 2017 r. wśród mieszkańców Serbii występuje zwiększona liczba zachorowań na odrę oraz powikłań będących następstwem tej choroby – w przeważającej liczbie dotyczy to osób nieszczepionych.

Komunikaty dotyczące sytuacji epidemiologicznej są publikowane – wyłącznie po serbsku – na stronie internetowej Instytutu ds. Zdrowia Publicznego Serbii (Institut za javno zdravlje Srbije):   http://www.batut.org.rs/ w zakładce „Vektorske zarazne bolesti”.

W nagłych przypadkach turystom z Polski udziela się świadczeń medycznych bezpłatnie, na podstawie polskiego paszportu lub dowodu osobistego oraz dowodu ubezpieczenia społecznego w Polsce, np. karty EKUZ (na podstawie umowy o ubezpieczeniu społecznym: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19590190114/O/D19590114.pdf), w przypadku braku któregoś z wymienionych dokumentów - pełnopłatnie. Opłata za prywatną wizytę u lekarza wynosi ok. 50 EUR.

Apteki są dobrze zaopatrzone. Zaleca się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego, najlepiej z klauzulą umożliwiającą powrót sanitarny do kraju w przypadku wystąpienia takiej konieczności.

Brak jest wymogów wjazdowych związanych z COVID-19

WWÓZ LEKÓW

Do Serbii można wwieźć (również w tranzycie) zapas leków na własny użytek pasażera oraz dla zwierząt towarzyszących pasażerowi, w ilości potrzebnej do terapii nie dłuższej niż 15 dni. W takim przypadku opinia lekarska ani recepta nie są potrzebne.

Jeżeli jednak potrzebujesz większej ilości leków do zwykłego leczenia, jesteś zobowiązany do okazania celnikom zgody właściwego organu przetłumaczonej na język serbski lub angielski przez tłumacza przysięgłego.

W przypadku wwozu/wywozu leków, które zawierają kontrolowane substancje psychoaktywne, na żądanie celnika jesteś zobowiązany do okazania dowodu konieczności stosowania tego typu leków w celu leczenia (opinia lub recepta lekarska), jeżeli ich ilość jest większa niż jedno opakowanie zawierające maksymalnie 30 pojedynczych dawek. UWAGA: Zrealizowane recepty elektroniczne mogą nie być akceptowane przez serbskie służby celne. Radzimy zaopatrzyć się w wersję papierową recepty lub oddzielną opinię lekarza z pieczątką.

https://www.carina.rs/en/passengers/passenger-customs-clearance/useful-information-for-passengers.html

W Serbii nie funkcjonuje lista leków zakazanych. Można natomiast znaleźć listę leków dopuszczonych do sprzedaży, które mogą być przepisywane przez lekarzy w Serbii: https://rfzo.rs/index.php/osiguranalica/lekovi-info/lekovi-actual

Przypominamy o ograniczeniach w przywozie i wywozie środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej - komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej

Do Serbii można wwieźć (również w tranzycie) zapas leków na własny użytek pasażera oraz dla zwierząt towarzyszących pasażerowi, w ilości potrzebnej do terapii nie dłuższej niż 15 dni. W takim przypadku opinia lekarska ani recepta nie są potrzebne.

Jeżeli jednak potrzebujesz większej ilości leków do zwykłego leczenia, jesteś zobowiązany do okazania celnikom zgody właściwego organu przetłumaczonej na język serbski lub angielski przez tłumacza przysięgłego.

W przypadku wwozu/wywozu leków, które zawierają kontrolowane substancje psychoaktywne, na żądanie celnika jesteś zobowiązany do okazania dowodu konieczności stosowania tego typu leków w celu leczenia (opinia lub recepta lekarska), jeżeli ich ilość jest większa niż jedno opakowanie zawierające maksymalnie 30 pojedynczych dawek. UWAGA: Zrealizowane recepty elektroniczne mogą nie być akceptowane przez serbskie służby celne. Radzimy zaopatrzyć się w wersję papierową recepty lub oddzielną opinię lekarza z pieczątką.

https://www.carina.rs/en/passengers/passenger-customs-clearance/useful-information-for-passengers.html

W Serbii nie funkcjonuje lista leków zakazanych. Można natomiast znaleźć listę leków dopuszczonych do sprzedaży, które mogą być przepisywane przez lekarzy w Serbii: https://rfzo.rs/index.php/osiguranalica/lekovi-info/lekovi-actual

Przypominamy o ograniczeniach w przywozie i wywozie środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej - komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Przy wjeździe samochodem do Serbii nie jest wymagana tzw. "zielona karta". Wjazd i użytkowanie pojazdów kierowanych przez osoby nie będące właścicielami pojazdów (np. pojazd w leasingu lub pożyczony) wymaga przedstawienia upoważnienia do użytkowania pojazdu od właściciela w języku serbskim lub angielskim; jeżeli użytkownikiem jest pracownik firmy, która korzysta z pojazdu w leasingu, wymagane są dwa upoważnienia - od firmy zatrudniającej i firmy leasingowej. W celu uniknięcia czasochłonnego postępowania wyjaśniającego, zaleca się notarialne uwierzytelnienie upoważnień lub skorzystanie z druków PZM. 

Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności na drogach (dziury w nawierzchni, bezpańskie zwierzęta). Autostrady, nie zawsze odpowiadające standardom europejskim (niekompletne siatki zabezpieczające wzdłuż drogi), są płatne w miejscowej walucie lub w euro (należy posiadać małe nominały); złotówki nie są przyjmowane. Należy domagać się paragonu i zachować go aż do zjazdu z autostrady. Opłaty autostradowe: http://www.putevi-srbije.rs/index.php/sr/cenovnik-putarina). Można się spotkać z próbami wyłudzania zawyżonych stawek za usługi i cen za części zamienne przez prywatną pomoc drogową i właścicieli warsztatów samochodowych - przed skorzystaniem z usługi należy domagać się podania wysokości spodziewanych kosztów na piśmie.

Na drogach mają miejsce częste kontrole policji. Należy przestrzegać dozwolonej prędkości. Złamanie przepisów ruchu drogowego skutkuje wysokimi grzywnami i koniecznością przeprowadzenia procedur przed sądem wykroczeniowym. Przy poruszaniu się na drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ miejscowi kierowcy nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego; w przypadku kolizji zaleca się dokładne dokumentowanie faktów np. poprzez zebranie danych kontaktowych od świadków i wykonanie fotografii pojazdów i ich uszkodzeń oraz pozostałych na drodze śladów.

Przestrzeganie czasu jazdy kierowców zawodowych jest bardzo restrykcyjnie egzekwowane, umowa AETR o czasie pracy kierowców nie jest w pełni uznawana przez policję. Zaleca się posiadanie przy sobie tekstu stanowiska MSZ RS w sprawie stosowania umowy AETR (w celu wydrukowania tekstu stanowiska wraz z przekładem na język polski kliknij tu). Na granicach należy się spodziewać pobierania różnych opłat - np. za użytkowanie dróg przez pojazdy ciężarowe oraz korzystanie z terminalu - w związku z czym zaleca się posiadanie pewnej kwoty (w walucie EURO), ponieważ nie są przyjmowane opłaty kartą płatniczą.

Parkowanie w Belgradzie – opłatę  można wnieść wysyłając wiadomość SMS z miejscowego numeru telefonicznego na nr 9111, 9112, 9113 (ostatnia z cyfr oznacza jedną z trzech stref parkowania; jest to także liczba godzin dozwolonego w tym miejscu parkowania, opłatę trzeba uzupełniać przed upłynięciem kolejnej godziny) i podając nr rejestracyjny samochodu, brak opłaty powoduje zwykle wywiezienie samochodu na płatny parking (Parking Servis) i konieczność uiszczenie opłaty specjalnej w wysokości do ok. 200 Euro (samochody osobowe). Uwaga: Parking Servis żąda od kierowców nie będących właścicielami pojazdów (np. pojazd w leasingu lub pożyczony) potwierdzonego notarialnie upoważnienia do użytkowania pojazdu od właściciela w języku serbskim lub angielskim!

Informacje o utrudnieniach w ruchu oraz czasach oczekiwania na odprawę graniczną można znaleźć na stronie: http://www.amss.org.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=511&Itemid=210

Ponadto w Serbii istnieje:

  • obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania,
  • obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej dla każdego pasażera w wyposażeniu samochodu,
  • zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu,
  • bezwzględny nakaz przestrzegania zasad parkowania (zwłaszcza w Belgradzie i innych większych miastach), pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami (do 200 euro),
  • możliwość wprowadzenia czasowych ograniczeń w poruszaniu się samochodów ciężarowych ze względu na warunki atmosferyczne.

Na przejściach granicznych między Serbią i Kosowem (w Kosowie nie ma polskiej placówki) prowadzona jest rygorystyczna kontrola paszportowo-celna. Wjeżdżając do Serbii przejściem na granicy z Kosowem w przypadku legitymowania się paszportem przed serbską policją graniczną należy się liczyć z możliwością skierowania na posterunek graniczny Macedonia-Serbia; korzystniej jest w tym przypadku użyć dowodu osobistego.

ŚWIĘTA

01.01 Nowy Rok, 07.01 prawosławne Boże Narodzenie, 17.02 Dzień Państwowości Serbii, 18-21.04 Wielkanoc (święto ruchome), 1-2.05 Święto Pracy, 09.05 Dzień Zwycięstwa, 11.11 Święto Niepodległości

INNE PRZYDATNE INFORMACJE:

  • W Serbii jest wiele banków i kantorów (niektóre kantory czynne są całą dobę) wymieniających obce waluty. Przy wymianie (zwłaszcza banknotów o dużych nominałach) należy liczyć się z żądaniem okazania dokumentu tożsamości. Tylko nieliczne kantory wymieniają złotówki.
  • Link do Banku Narodowego Serbii z aktualnymi kursami walut: http://www.nbs.rs/internet/english/. Kantorowy kurs walut nieznacznie różni się od kursu NBS.
  • Z kart kredytowych można skorzystać w większości hoteli i hipermarketów (z wyjątkiem kart Diners Club). W małych sklepach bywają z tym problemy. Przed podróżą należy upewnić się w swoim banku, czy posiadane karty będą działać na terenie państwa nie należącego do Unii Europejskiej. Zdarzają się przypadki kopiowania kart płatniczych (skimming) - głównie na stacjach benzynowych i w restauracjach.
  • Taksówki są tanie, ale cudzoziemcy często spotykają się z zawyżaniem należności za kurs.
  • Godziny pracy urzędów od 9.00 do godziny 16.30, poczta od 8.00 do 19.00
  • Ważne telefony: Policja - 192, Straż Pożarna - 193, Pogotowie Ratunkowe - 194

Przywóz/przewóz psa, kota lub fretki na/przez terytorium Serbii, wg opisu na stronie internetowej serbskiego MSZ oraz informacji zawartych na stronie internetowej Ambasady RP w Belgradzie, może odbywać sìę na podstawie paszportu dla zwierzęcia, zawierającego potwierdzenie szczepienia przeciw wściekliźnie zgodnie z wymaganiami WHO (dla zwierząt starszych niż 3 miesiące), dokonanego nie później niż 21 dni przed wjazdem (w przypadku pierwszego szczepienia) lub przed co najmniej 15 dniami, lecz nie wcześniej niż przed 6 miesiącami (dla zwierząt starszych). W paszporcie powinno być także potwierdzenie, że zwierzę żyło od urodzenia w miejscu, w którym nie występowała wścieklizna,  i nie miało kontaktu z dzikimi zwierzętami. Zwierzęta młodsze niż 3 miesiące powinny podróżować w towarzystwie matki. Zwierzę powinno być oznaczone za pomocą mikrochipu. Rozumiem, że psy nie należą do ras niebezpiecznych, co do których przewidziana jest odrębna procedura.

Uzupełniając informację, uprzejmie informuje, że w podróży powrotnej służby kraju Unii Europejskiej mogą żądać przedstawienia testu serologicznego dot. wścieklizny, który powinien być wykonany przed podróżą; nie jest wymagane trzymiesięczne oczekiwanie od dnia pobrania krwi do testu.

Ponadto przypominamy, że podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju będącym celem podróży.

Podczas planowania podróży zaleca się zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat i Odyseusz. W sytuacjach zagrażających zdrowiu lub bezpieczeństwu należy natychmiast skontaktować się z konsulem – nr tel. +381 63643942.

Materiały

Zwolnienie z VAT
Zwolnienie​_z​_VAT.docx 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}