W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska honorowym gościem XVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Studenckich FIST w Belgradzie

21.05.2021

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu organizowanego przez wydział teatralno-filmowy (FDU) Uniwersytetu Belgradzkiego jest ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatycznymi. W ramach 16. FIST organizatorzy zdecydowali się po raz pierwszy w jego historii na zastosowanie formuły państwa – gościa honorowego wydarzenia, którym w br. jest Polska.

FIST

W ramach tegorocznej edycji festiwalu (21-25 maja br.), który ma charakter hybrydowy (oprócz ceremonii otwarcia i dwóch przedstawień w Belgradzie z ograniczonym udziałem publiczności, pozostałe wydarzenia są transmitowane w formie online) do programu głównego zakwalifikowano 12 spektakli, które oprócz młodych aktorów z Serbii przygotowali studenci reprezentujący uczelnie artystyczne z Niemiec, Włoch, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Austrii, Japonii i Polski.

Oficjalnego otwarcia festiwalu w dniu 21.05 dokonali dziekan FDU prof. M. Pavlović oraz Ambasador RP w Belgradzie. W ramach „dnia polskiego” FIST16 (24.05) zorganizowano debatę w formule online poświęconą przyszłości teatru z udziałem studentów z polskich uczelni artystycznych, a także zaprezentowano aż trzy polskie spektakle przygotowane przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza z Warszawy, wrocławską filię Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego z Krakowa oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera z Łodzi.