W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promocja polskiego kina w Serbii

11.09.2021

Festiwal Filmu Polskiego „Wisła” w Niszu oraz 14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych BelDocs w Belgradzie to dwie najważniejsze wydarzenia filmowe września, na których serbska publiczność może się zapoznać z filmami polskich twórców.

E-ssJF1XMAcHeXr

W dniach 7-10 września br. w serbskim Niszu odbyła się 5. edycja Festiwalu Filmu Polskiego „Wisła”, w ramach której zaprezentowano 8 filmów (cztery krótkometrażowe i 4 długometrażowe), wyprodukowanych w latach 2019-2020. Głównym organizatorem festiwalu była Fundacja Wspieram, a lokalnymi partnerami były organizacja „Młodzi Ambasadorowie” z Niszu oraz Uniwersytet w Niszu. Ambasada RP Belgradzie, jak co roku, objęła wydarzenie honorowym patronatem. W uroczystym otwarciu festiwalu, które odbyło się w dniu 7 września br. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Niszu wzięli m.in. udział Ambasador RP w Belgradzie oraz Konsul Honorowy Republiki Węgierskiej w Niszu. Oprócz wystąpień szefa placówki i przedstawicieli organizatorów, odbyła się projekcja dwóch filmów („Ondina” w reż. T. Śliwińskiego oraz „Lekcja miłości” w reż. M. Goliszewskiej).

Polskie kino jest również obecne na odbywającym się w dniach 9-16 września 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych BelDocs, w ramach którego publiczność ma możliwość obejrzeć 100 filmów z kilkunastu krajów. Odbywają się również spotkania z twórcami, panele dyskusyjne i seminaria poświęcone sztuce filmowej. W programie festiwalu znalazły się dwie polskie produkcje – „Jutro czeka nas długi dzień” w reż. P. Wysoczańskiego oraz „Zwyczajny kraj” w reż. T. Wolskiego. W ramach projekcji pierwszego z tych filmów, poświęconego polskiej lekarce H. Pyz, która od ponad trzydziestu lat pomaga trędowatym i sierotom w hinduskiej Jeevodaya, w dniu 11.09 odbyło się spotkanie twórcy filmu z publicznością, w którym wzięli również udział przedstawiciele placówki.