W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkania z kierownictwem Stowarzyszenia Serbskich Miast i Gmin

26.07.2021

Współpraca pomiędzy władzami samorządowymi obu krajów, rozszerzenie poziomu bezpośredniej kooperacji pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, a także przekazywanie polskiej wiedzy eksperckiej w zakresie pozyskiwania i wydatkowania środków europejskich były głównymi tematami rozmowy Ambasadora RP w Belgradzie z przedstawicielami kierownictwa Stowarzyszenia Serbskich Miast i Gmin.

E7TZ359WUAA1Ols

W trakcie spotkania z Sekretarzem Generalnym Sekretarzem Generalnym SSMiG  D. Staničiciem, któremu towarzyszyła szefowa działu ds. integracji europejskiej i współpracy międzynarodowej A. Vukomirović rozmawiano również o obchodach rocznic porozumień o współpracy partnerskiej pomiędzy polskimi i serbskimi miastami (w lipcu br. przypada 50. rocznica porozumienia tego typu podpisanego pomiędzy Bydgoszczą i Kragujewacem, w przyszłym roku minie 50 lat od analogicznego porozumienia między Płockiem i Loznicą), a także organizacji wspólnych przedsięwzięć (seminaria, spotkania w formule „okrągłego stołu), w trakcie których promowana będzie bilateralna współpraca gospodarcza i samorządowa.

Istniejące od roku 1953 Stowarzyszenie Serbskich Miast i Gmin to niezależna organizacja, która aktywnie działa na arenie międzynarodowej, wspierając również rząd RS m.in. w procesie serbskich negocjacji akcesyjnych. Organizacja korzysta w szerokim zakresie ze środków europejskich, współpracując również z wieloma placówkami dyplomatycznymi akredytowanymi w Serbii. SSMiG zatrudnia w belgradzkiej centrali 70 osób, posiadając w swojej strukturze osiem stałych komitetów złożonych z przedstawicieli poszczególnych samorządów oraz 26 zespołów eksperckich, które obejmują szerokie spektrum tematyki: od postępowań przetargowych, poprzez audyt wewnętrzny, aż po zarządzanie kryzysowe i w sytuacjach nadzwyczajnych.

{"register":{"columns":[]}}