W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z ministrem rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodnej

12.05.2021

Perspektywy dalszego rozwoju dwustronnej współpracy w dziedzinie rolnictwa, sprzedaży polskich produktów rolno-spożywczych na terytorium Serbii oraz wsparcia ze strony Polski w zakresie prowadzonych przez Belgrad negocjacji akcesyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii rolnych były głównymi tematami rozmowy Ambasadora RP w Belgradzie z wicepremierem, ministrem rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodnej Branislavem Nedimoviciem.

Nedimovic

W trakcie spotkania dyskutowano również o sukcesywnym zwiększaniu przez Serbię i Polskę produkcji rolnej i eksportu żywności, a także doświadczeniach naszego kraju w zakresie negocjacji członkowskich, wykorzystywania środków przedakcesyjnych oraz szerokiego wachlarza unijnych środków przeznaczonych dla rolników, producentów rolno-spożywczych, a także ukierunkowanych na wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.

Odnotowano również systematyczny wzrost dwustronnej wymiany handlowej w zakresie produktów rolno – spożywczych: polski eksport do Serbii w roku 2020 r. wzrósł do poziomu 110 mln EUR (o 7% więcej niż w roku 2019), co oznacza, że przeszło 10% serbskiego importu w tej grupie towarowej  pochodziło z naszego kraju.