W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej w Serbii

10.09.2021

W trakcie dwudniowej wizyty w Serbii wiceprzewodnicząca polskiego parlamentu odbyła szereg spotkań z serbskimi parlamentarzystami i samorządowcami, przedstawicielami Polonii, a także wzięła udział w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego poległym polskim lotnikom.

IMG_20210910_120526

W trakcie pobytu w Belgradzie Marszałek M. Gosiewska odbyła spotkanie z wiceprzewodniczącym Skupsztiny RS V. Orliciem, członkami polsko-serbskiej grupy przyjaźni parlamentarnej, a także złożyła kwiaty na grobach polskich lotników pochowanych na cmentarzu wojskowym brytyjskiej Wspólnoty Narodów w serbskiej stolicy. Głównym tematem rozmów w Skupsztinie RS był rozwój stosunków dwustronnych pomiędzy parlamentami obu krajów. Poruszono również kwestie rozwoju współpracy samorządowej, polskiego wsparcia dla serbskich negocjacji akcesyjnych oraz perspektyw i uwarunkowań związanych z dwustronnymi relacjami gospodarczymi i inwestycyjnymi.

W drugim dniu wizyty, Marszałek M. Gosiewska wzięła udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego poległych członków załogi samolotu B24 Liberator EW278  z 1586. polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych, który został zestrzelony w okolicach Senty (serbska Wojwodina) w dniu 10 września 1944, w trakcie powrotu z misji zrzutu zaopatrzenia nad walczącą Warszawą.

„Stoimy tu dziś razem z naszymi serbskimi przyjaciółmi, gospodarzami tej ziemi, o której wolność musieli walczyć cale wieki i strzec jej nieustannie. Dlatego odczuwamy wielką wspólnotę losów z narodem serbskim – wspólnotę wartości, wspólnotę ducha i wspólnotę walki o wolność – dodała. Małgorzata Gosiewska zapewniła o polskim poparciu dla europejskich aspiracji Belgradu. – Uważamy, że jest to konieczne dla rozwoju Europy, jej bezpieczeństwa i zdecydowanie wspieramy Serbię w jej drodze do Unii Europejskiej – powiedziała wicemarszałek Gosiewska podczas ceremonii przy pomniku poległych lotników.

Ostatnim punktem wicemarszałek Sejmu RP w Serbii było spotkanie z przedstawicielami mniejszości polskiej zamieszkującej Ostoićewo (polska wieś ma Bałkanach). Pani Marszałek odwiedziła m.in. Dom Polski (który jest siedzibą Rady Polskiej Mniejszości Narodowej), a także miejscową szkołę podstawową im. Tihomira Ostoića, w której oprócz języka serbskiego i węgierskiego nauczany jest również język polski (jako przedmiot dodatkowy).