W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyty delegacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w Serbii

09.09.2021

Głównym celem wizyty delegacji kierownictwa urzędu na czele z Prezesem T. Chróstnym był udział w inauguracji projektu twinnigowego pt. „Wzmocnienie systemu ochrony konsumentów w Serbii jako odpowiedź na nowe wyzwania rynkowe”, realizowanego przez słowacko-polsko-niemieckie konsorcjum, które w marcu br. wygrało konkurs zorganizowany przez Komisję Europejską.

20210909_115250

W uroczystej inauguracji projektu, która odbyła się w dniu 9 września br. w Domu Poselskim RS, oprócz przedstawicieli UOKiK i partnerskich instytucji słowackiej i niemieckiej, udział wzięli również Ambasadorowie Słowacji i RP, reprezentanci placówki niemieckiej i Delegatury UE, a także wysocy rangą przedstawiciele serbskiej administracji  – wiceministrowie Handlu, Turystyki i Telekomunikacji oraz Finansów.

Realizowany od czerwca br. projekt o wartości 1.5 mln EUR przewidziany jest na 24 miesiące.  Złożony jest z 7 komponentów, umożliwiających  wdrożenie nowych rozwiązań prawnych i organizacyjnych w zakresie ochrony praw konsumenckich, które z jednej strony pozwolą Serbii na dostosowanie się do wymogów UE (m.in. w zakresie rozdziału 28. negocjacji akcesyjnych), pozwalając również na lepszą ochronę praw konsumentów w Serbii m.in. w kontekście nowych rozwiązań rynkowych (m.in. e-commerce).

W trakcie wizyty w Serbii, delegacja UOKiK spotkała się również wraz z Ambasadorem RP w Belgradzie z przewodniczącym, członkami oraz pracownikami Komisji ds. ochrony konkurencji – kolegialnego ciała wybieranego bezpośrednio przez parlament RS, który jest głównym organem nadzorczym w zakresie ochrony konkurencji. Spotkanie było okazją do nawiązania rozmów na temat dalszej współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i serbskimi instytucjami.