W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wprowadzenie w Serbii specjalnych środków bezpieczeństwa związanych z COVID-19

15.08.2020

Władze Serbii wprowadziły z dniem 15.08.2020 r. obowiązek posiadania przy wjeździe do Serbii negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, nie starszego od 48 godzin, od podróżnych wjeżdżających z terytorium Bułgarii, Rumunii, Macedonii Północnej i Chorwacji. Policja graniczna pozwala obecnie na wjazd bez przedstawienia testu m.in. obywatelom polskim przejeżdżającym przez Serbię tranzytem z terytoriów ww. państw, w czasie do 12 godzin.

uwaga wjazd

Podróżujący do Serbii powinni ściśle przestrzegać wszystkich obowiązujących środków ostrożności w celu uniknięcia zarażenia. Od podróżnych wjeżdżających do Serbii z terytorium Macedonii Północnej, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii, z wyjątkiem tranzytu trwającego do 12 godzin, wymagany jest test PCR  nie starszy niż 48 godzin. Od 16.09.2020 r. mieszkańcy Serbii powracający z zagranicy z terytoriów ww. krajów są poddani obowiązkowemu nadzorowi medycznemu, w ciągu 24 godzin powinni elektronicznie zgłosić swój powrót za pośrednictwem strony internetowej www.e-zdravlje.gov.rs.

Władze Serbii w związku z rosnącą liczbą stwierdzonych zakażeń COVID-19  wprowadziły niektóre spośród środków bezpieczeństwa stosowanych w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego w marcu i kwietniu br.: zakaz zgromadzeń powyżej 30 osób (w przestrzeniach otwartych i zamkniętych), zakaz działania wszelkich podmiotów gospodarczych w pomieszczeniach zamkniętych w godzinach od 21 do 6 rano (w otwartej przestrzeni od 23 do 6), ograniczenie liczby klientów w pomieszczeniach do 1 osoby na 4 m kw. Poza Belgradem wzmocnione środki bezpieczeństwa będą przyjmowane przez te samorządy lokalne, na których terenie sytuacja jest niestabilna. Obowiązuje nakaz używania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i w kontaktach z innymi osobami oraz zachowanie dystansu społecznego 1,5 m; od 16.07.2020 r. noszenie maseczki jest też obowiązkowe na wolnym powietrzu, jeżeli nie można zachować dystansu społecznego (np. podczas oczekiwania w kolejce). Mieszkańcy Serbii powracający z zagranicy podlegają 10-dniowemu nadzorowi lekarskiemu.

Należy bezwględnie stosować się do zaleceń miejscowych władz.

 

Obowiązujące zalecenia dla podmiotów wykonujących transport autobusowy w Serbii - w załączniku poniżej

Materiały

Zalecenia w sprawie transportu autobusowego
Poradnik​_COVID-19.pdf 0.41MB