W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie tablicy Vojeslava Mole, słoweńsko-polskiego historyka sztuki, archeologa, poety, pisarza i tłumacza

05.10.2021

Ambasador RP Krzysztof Olendzki i Wiceprezydent Miasta Lublany Aleš Čerin odsłonili na fasadzie budynku Ambasady RP w Lublanie przy ulicy Bezigrad 10 tablicę poświęconą pamięci historyka sztuki, archeologa, poety, pisarza i tłumacza Vojeslava Mole. Z kolei sala konferencyjna Ambasady, która stanowiła mieszkanie Vojeslava Mole i jego rodziny w czasie II wojny światowej, została nazwana jego imieniem.

Tablica pamiątkowa Wojsław Mole

Tablica pamiątkowa została wykonana z inicjatywy Ambasady RP w Lublanie, a ufundowało ją Miasto Lublana.

Ambasador Krzysztof Olendzki opisał Vojeslava Mole jako „legendę polskiej historii sztuki, którego niezwykłe życie, spuścizna naukowa, a także sztuka poetycka to najwspanialsza wizytówka kultury słoweńskiej i kultury polskiej”. Wspomniał, iż przybywając do Lublany miał zamiar przypomnieć postać tego Wielkiego Humanisty. Podczas pierwszej rozmowy z właścicielem siedziby Ambasady, p. Andrjejem Sveticem, dowiedział się, że na parterze, w pokojach od ulicy, w czasie wojny mieszkał polski profesor. Powiedział „Proszę sobie wyobrazić, jakie było moje wzruszenie, gdy zaczęliśmy bliżej o tym rozmawiać - nie miałem już wątpliwości, iż odnalazłem lublańskie mieszkanie profesora Vojeslava Mole!”

Drogę życiową tego niezwykłego naukowca przedstawił zebranym na uroczystości historyk sztuki dr Gašper Cerkovnik z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Lublanie. Wszechstronną spuściznę tego wielkiego polskiego i słoweńskiego naukowca, który w 1947 roku został członkiem rzeczywistym PAN, a w 1961 roku członkiem korespondencyjnym Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki, malowniczo nakreślił prof. Milček Komelj, wiceprezes Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki. Milček Komelj określił Vojeslava Mole jako „obywatela dwóch ojczyzn – słoweńskiej i polskiej, polskiej i słoweńskiej”.

Z okazji 135 rocznicy pamięć o tym wielkim intelektualiście i humaniście, redaktorze publikacji naukowych, a także mecenasie młodych słoweńskich polonistów, członku Stowarzyszenia Przyjaciół Narodu Polskiego, który swoim życiem i działalnością łączył Słoweńców i Polaków, uczcili przed siedzibą Ambasady licznie przybyli goście – dyplomaci, przedstawiciele władz samorządu i państwa a także przedstawiciele świata nauki, oświaty, kultury oraz mediów.

Vojeslav Molè jest nie tylko współtwórcą słoweńskiej historii sztuki, ale także twórcą historii sztuki bizantyńskiej w Polsce. Bogata jest jego twórczość translatorska - przełożył na język słoweński: Kochanowskiego, Słowackiego, Mickiewicza, Krasińskiego, Konopnicką, Fredrę, Perzyńskiego i pisarzy modernistycznych.

Bardzo dziękujemy p. Ninie Lulik-Kavcic za przygotowanie uroczystości, zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym.

Foto:  Anže Petkovšek

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}