W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie w Słowenii 2. rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę

24.02.2024

Pokaz filmu „20 dni w Mariupolu”, uroczyste podniesienie flagi ukraińskiej przed budynkiem słoweńskiego MSZ oraz marsz solidarności i manifestacja poparcia dla walczącej Ukrainy na Placu Kongresowym w Lublanie – to główne wydarzenia upamiętniające w Słowenii 2. rocznicę pełnoskalowej agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie.

We Stand with Ukraine

W Słowenii obchody 2. rocznicy pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę zostały zainaugurowane 22.02. pokazem ukraińsko – brytyjskiego filmu pt.: „20 dni w Mariupolu”. Został on zorganizowany dla korpusu dyplomatycznego, urzędników MSZ RSI oraz mediów przez Ambasadę Ukrainy w Lublanie. Film wywołał u większości widzów bardzo silne emocje.

W dniu 23.02. natomiast korpus dyplomatyczny został zaproszony na uroczyste podniesienie flagi ukraińskiej przed budynkiem MSZ RSI. Uroczystość miała na celu zamanifestowanie wsparcia Słowenii dla Ukrainy, potępienie Rosji, która podeptała prawo międzynarodowe oraz wskazanie na konieczność jak najszybszego zakończenia wojny. Gospodarzem wydarzenia był sekretarz stanu w MSZ Marko Štucin, który w swym krótkim wystąpieniu wsparł Ukrainę w walce o niepodległość, wskazując na jedność UE w tym wymiarze..

W swoim przemówieniu Prezydentka RSI Natasa Pirc Musar przypomniała, że ​​ludność Ukrainy ogromnie ucierpiała w ciągu ostatnich stu lat w wyniku różnych wojen i zbiorowych pogromów. Dzisiaj kraj cierpi ponownie w wyniku rosyjskiej agresji. Podkreśliła, że integralność terytorialna Ukrainy została naruszona, a prawo międzynarodowe, a wraz z nią Karta Narodów Zjednoczonych, są przez Rosjan brutalnie deptane. 

W dniu 24.02. Ambasada Ukrainy oraz stowarzyszenie kulturalne i akademickie Ukraińców w Słowenii „Slava” zorganizowali marsz solidarności oraz manifestację poparcia dla walczącej Ukrainy na Placu Kongresowym, głównym placu miejskim w Lublanie. Obecni byli głównie członkowie diaspory ukraińskiej, Polonia i mieszkańcy Lublany.

Obecni na placu Polacy skupili się wokół polskiej flagi przewiązanej ukraińską szarfą niesioną przez Ambasadora RP w Słowenii Krzysztofa Olendzkiego.

Spośród przedstawicieli władz słoweńskich obecni byli: sekretarz stanu ds. międzynarodowych w Kancelarii Premiera Vojko Volk oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Damir Črnčec.

Tego samego dnia miało miejsce również wydarzeniem literackie zatytułowane „Śmierć nie jest moim ostatnim słowem”, przygotowane przez Słoweńsko-ukraińskie stowarzyszenie kulturalne i akademickie Slava, PEN Slovenia, Towarzystwo Słoweńskich Tłumaczy Literackich i Slovenskę Maticę.

 

 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}