W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział Wiceministra Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego w Bled Strategic Forum

02.09.2021

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza, Paweł Jabłoński, uczestniczył 2 września br. w Bled Strategic Forum, w trakcie którego wziął udział w sesji „Budowanie konektywności w Europie Środkowo-Wschodniej na przykładzie Inicjatywy Trójmorza”.

Udział Wiceministra Pawła Jabłońskiego w Bled Strategic Forum

W dyskusji wiceminister wskazał na kluczowe znaczenie Inicjatywy dla niwelowania różnic w poziomie rozwoju gospodarczego pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Unii Europejskiej. Podkreślił, że osiągniecie spójności społecznej, gospodarczej i równego poziomu jakości życia jest niezbędne do tego, aby Europa była prawdziwie zjednoczona. Odnosząc się do pytań o zbieżność inicjatywy Trójmorza z integracją w ramach UE, wiceszef MSZ podkreślił, że oba formaty są w pełni ze sobą zgodne.

– Inicjatywa Trójmorza nigdy nie miała być alternatywą wobec integracji europejskiej – wręcz przeciwnie, to wzmocnienie współpracy bliskich sobie krajów, które mają podobną sytuację społeczną i gospodarczą, wspólne wyzwania i cele, a to z kolei sprzyja spójności w ramach UE – podkreślił wiceminister Paweł Jabłoński.

Wiceminister Jabłoński zauważył też, że żaden kraj nie może zrezygnować z odpowiedzialności za swój własny rozwój i liczyć wyłącznie na wsparcie UE. Niezbędna jest zatem efektywna współpraca krajów Trójmorza, aby wspólnie inwestować środki krajowe, unijne oraz uzyskiwane z międzynarodowych instytucji finansowych – i w rezultacie rozwijać się jeszcze dynamiczniej. Wiceszef MSZ podkreślił, że dla rozwoju regionu szczególnie ważne jest także przyciągnięcie kapitału prywatnego. W tym celu stworzony został Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, działający na zasadach komercyjnych i zarządzany w sposób niezależny od polityków.

Podsekretarz stanu wrócił uwagę na to, jak wiele udało się dotychczas osiągnąć krajom, które 6 lat temu utworzyły Inicjatywę. – Minęło 17 lat od czasu, kiedy większość z państw Trójmorza, w tym Polska, dołączyła do UE. Ten czas udowodnił, że byliśmy w stanie rozwijać się znacznie szybciej, niż prognozowano – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Dodał, że dzięki współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza jej członkowie mogą rozwijać się jeszcze dynamiczniej, co sprawia, że do 2030 roku możemy spodziewać się minimalizacji różnic w poziomie rozwoju gospodarczego w UE.

***

Inicjatywa Trójmorza to projekt zainicjowany w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, którego strategicznym celem jest wzmocnienie jedności UE i przestrzeni euroatlantyckiej. W Inicjatywie uczestniczy 12 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, które koncertują się na rozwijaniu połączeń infrastrukturalnych pomiędzy sobą w obszarze transportu, energii i cyfryzacji, aby jak najlepiej wykorzystać swój potencjał.

 

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}