W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wjazd do Słowenii: najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące warunków wjazdu do Słowenii:

Właśnie się zorientowałem, że mój dowód osobisty/ paszport stracił ważność. Czy w takim przypadku będę mógł przekroczyć granicę Słowenii?

NIE ZALECAMY. Słowenia należy do strefy Schengen, ale podróżując do Słowenii należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty (fizycznie – NIE w aplikacji mObywatel, NIE ksero/zdjęcie/zrzut ekranu) – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku. Za brak ważnego dokumentu podróży grozi mandat.

Właśnie się zorientowałem, że mój dowód osobisty/ paszport stracił ważność. Czy konsul  w Lublanie może mi zdalnie wyrobić i przesłać e-mailem paszport tymczasowy?

NIE. Konsul może wyrobić paszport tymczasowy wyłącznie osobie, która już znajduje się na terytorium Słowenii i osobiście, po uprzednim umówieniu daty i godziny, stawi się w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Lublanie.

Jeśli problem z brakiem dokumentów wystąpił na np. w Czechach lub Austrii to – pomimo, że udajesz się do Słowenii, o wyrobienie paszportu tymczasowego prosisz konsula w Czechach/ Austrii, a nie w Słowenii.

Właśnie się zorientowałem, że mój dowód osobisty/ paszport stracił ważność, a chcę pojechać do Chorwacji, Włoch, BiH, Czarnogóry lub Serbii. Czy konsul w Lublanie może wyrobić paszport tymczasowy?

NIE. Konsul może wyrobić paszport tymczasowy zasadniczo wyłącznie na powrót do miejsca zamieszkania lub w nagłym przypadku losowym i może żądać dokumentów potwierdzających zaistniałą potrzebę.

Gdzie w Słowenii mogę wyrobić paszport tymczasowy? Czy muszę się umawiać w tym celu?

Paszport tymczasowy można wyrobić wyłącznie w Ambasadzie RP w Lublanie. W celu umówienia wizyty należy się skontaktować z Wydziałem Konsularnym. Wcześniejsze ustalenie terminu pozwoli na szybką i sprawną obsługę petenta. Kontakt do Wydziału Konsularnego: +386 1 436 54 54  lub +386 1 436 54 50 lub  lublana.amb.wk@msz.gov.pl

Czy zamiast dowodu osobistego/paszportu mogę okazać aplikację mObywatel?

NIE. Poza granicami kraju obywatele mają obowiązek posiadania fizycznych dokumentów takich jak np.:  dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu.

Czy w Ambasadzie mogę zgłosić utratę lub zniszczenie paszportu lub dowodu osobistego?

TAK. Zgłoszenia można dokonać osobiście w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Lublanie (ul. Bežigrad 10).

Osoby posiadające profil zaufany ePUAP lub podpis kwalifikowany, mogą dokonać zgłoszenia utraty lub zniszczenia paszportu i/lub dowodu osobistego za pomocą platformy ePUAP.

Zgłosiłem w polskim urzędzie, że zgubiłem dowód osobisty/paszport. Po pewnym czasie odnalazłem jednak dokument. Czy mogę na jego podstawie przekroczyć granicę z Chorwacją, Węgrami, Austrią, Włochami?

NIE. Dokument ten został zgłoszony do ewidencji jako utracony i nie można się nim posługiwać. Mimo braku kontroli paszportowej na wewnętrznych granicach strefy Schengen, należy zawsze w podróży mieć ze sobą ważny dokument tożsamości.

W trakcie pobytu w Słowenii upływa termin ważności mojego dowodu osobistego. Czy będę mógł przekroczyć granicę zewnętrzną UE na tym dokumencie w drodze powrotnej do Polski?          

NIE. Wyjazd poza oraz powrót do UE może się odbyć wyłącznie po okazaniu na granicy ważnego dokumentu podróży.

Czy w Ambasadzie mogę wyrobić nowy dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny itp.?

NIE. W placówce dyplomatycznej można złożyć jedynie wniosek o wystawienie paszportu biometrycznego (okres oczekiwania 4-6 tygodni, odbiór obowiązkowy w placówce, w której złożyliśmy wniosek) lub paszportu tymczasowego.

Czy upoważnienie/zgoda rodziców małoletniego/opiekunów prawnych dziecka na podróż poza granicę RP bez opieki rodziców (opiekunów prawnych) np. z dziadkami, znajomymi, siostrą, bratem należy sporządzić przed notariuszem?

NIE. Przepisy prawa słoweńskiego nie wymagają sporządzenia takiej „zgody rodziców” przed notariuszem. Polskie prawo krajowe również nie wymaga specjalnego, poświadczonego notarialnie, upoważnienia w przypadku podróży małoletniego poza granice RP bez opieki rodziców (opiekunów prawnych). Pismo upoważnienia/zgodę można sporządzić samodzielnie, w języku słoweńskim lub angielskim (a najlepiej w obu). Powinno ono zawierać dane osobowe i numer dokumentu podróży małoletniego, dane osobowe i numer dokumentu podróży opiekuna, z którym nieletni będzie podróżował oraz dane osobowe, numery dokumentów tożsamości obojga rodziców (opiekunów prawnych), ich numer telefonu kontaktowego i podpisy. Do zgody należy załączyć kopie wymienionych w upoważnieniu dokumentów.

Przypominamy o konieczności posiadania w Słowenii ważnego dokumentu podróży, tj. paszportu lub dowodu osobistego.  

Posiadam ważną kartę EKUZ. Czy w razie wypadku/zachorowania jestem uprawniony do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w Słowenii?

W Słowenii posiadaczom karty EKUZ przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, tylko w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Ponieważ system zdrowotny w Słowenii opiera się na dwóch filarach – ubezpieczeniu obowiązkowym oraz ubezpieczeniu dodatkowym, w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych, posiadacze karty EKUZ będą zwolnieni tylko z części kosztów, natomiast resztę trzeba będzie uregulować samodzielnie. Dlatego zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

W Słowenii otrzymałem mandat. Co mi grozi, jeżeli go nie zapłacę?

Brak płatności na miejscu wiąże się z ryzykiem zatrzymania dokumentów. Na mocy obowiązujących w Słowenii przepisów funkcjonariusze służb (Policja, DARS, FURS) mogą bowiem zatrzymać dokumenty tożsamości kierowcy (paszport, dowód osobisty) i dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny. Nie ma przy tym znaczenia czy mandat został przyjęty czy też nie. Na potwierdzenie faktu zatrzymania dokumentów ukarany powinien otrzymać stosowne zaświadczenie ze wskazaniem konkretnych dokumentów.

Zarekwirowane za pokwitowaniem dokumenty zostaną zwrócone dopiero po uiszczeniu płatności (w przypadku przelewu zagranicznego – po jego zaksięgowaniu na koncie wystawcy mandatu, co może trwać nawet 48 godzin od momentu jego wykonania). W przypadku braku płatności policja/DARS przekażą je po upływie min. 6 miesięcy do Ambasady, która odeśle je następnie do wystawcy (dowód osobisty lub paszport muszą zostać przedtem unieważnione).

Zapłata mandatu w ciągu 8 dni od jego wystawienia w większości przypadków oznacza redukcję wymaganej kwoty o połowę - jest to wyraźnie wskazane w wystawionym Państwu dokumencie. W przypadku problemów ze zrozumieniem jego treści należy poprosić funkcjonariusza policji/DARS/FURS o polskie tłumaczenie.

Czy korespondencję do słoweńskich instytucji i urzędów (np. skargi lub odwołania) można kierować w języku polskim.

NIE. Językiem urzędowym obowiązującym w Słowenii jest język słoweński, a językiem powszechnie stosowanym w obrocie urzędowym jest także język angielski. Korespondencję należy przesyłać w języku słoweńskim lub angielskim.

Podróżuję samochodem brata, siostry, samochodem w leasingu etc. Jaki dokument powinienem mieć przy sobie?

Zasadniczo nie trzeba dysponować specjalnymi dokumentami w celu użytkowania pojazdu zarejestrowanego na inną osobę. Sugerujemy jednak, by mieć przy sobie pełnomocnictwo do użytkowania pojazdu wystawione przez jego prawnego właściciela. Pełnomocnictwo powinno być sporządzone w języku angielskim lub słoweńskim. Powinien się w nim także znajdować kontakt do prawnego właściciela pojazdu tj. jego numer telefonu. W przypadku samochodu w leasingu – należy posiadać przy sobie stosowną umowę.

Mam problem z zarezerwowanym apartamentem: stan faktyczny wynajętego apartamentu nie odpowiada temu prezentowanemu na zdjęciach/ widok z okna jest inny niż oferowany/ odległość do plaży jest inna niż napisano na portalu itp.  Czy mogę to zgłosić konsulowi?

NIE. Konsul nie pośredniczy i nie uczestniczy w komunikacji pomiędzy właścicielami kwater (hotele, kampingi, apartamenty itp.), portalami pośredniczącymi w wynajmie i osobami wynajmującymi. Zainteresowani podejmują wszelkie kroki samodzielnie: może to być zgłoszenie na policję, skarga w lokalnej organizacji turystycznej i kroki podejmowane w drodze cywilnoprawnej.

Gdzie mogę uzyskać informację nt. przejezdności dróg i sytuacji na granicach?

Informacje dotyczące sytuacji na drogach i przejściach granicznych Słowenii można uzyskać na stronie internetowej:
https://promet.si/en

Czy w Ambasadzie RP w Lublanie mogę uzyskać informacje dotyczące zasad przejazdu tranzytowego przez inne państwa?

Informacji dotyczących przepisów obowiązujących w innych państwach należy zasięgać w polskich placówkach dyplomatycznych działających w poszczególnych krajach.

Czy mogę zakupić słoweńską winietę na stacji benzynowej po przekroczeniu słoweńskiej granicy? Która winieta jest odpowiednia dla mojego pojazdu?

Winietę należy mieć zakupioną przed wjechaniem na drogę płatną, a więc – przekraczając granicę np. na autostradzie, należy mieć wykupioną winietę już w momencie przekraczania granicy.
Nie ma już winiet w formie naklejek, obecnie funkcjonują winiety elektroniczne. Po więcej informacji i szczegóły dotyczące wyboru odpowiedniej winiety dla swojego typu pojazdu, zapraszamy na stronę internetową:

https://evinjeta.dars.si/pl
Odradzamy zakup winiety przez różnego rodzaju pośredników. W razie ew. problemów z zakupem, dochodzenie swoich praw może być problematyczne, a odpowiedzialność za nieprawidłową winietę spoczywa na kierującym pojazdem.

Czy mogę nocować w Słowenii „na dziko” pod namiotem/w samochodzie/w przyczepie kempingowej na parkingu/pod gołym niebem?

NIE. W Słowenii obozowanie lub nocowanie w miejscu publicznym, które nie jest do tego celu przeznaczone lub w obrębie nieruchomości prywatnej bez zgody jej właściciela podlega karze grzywny. Władze poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, w drodze aktu prawa miejscowego, określają warunki i zasady dot. obozowania oraz wyznaczają miejsca do tego celu przeznaczone. Miejsca, w których można nocować muszą być zatem wyraźnie oznaczone. Nie ma możliwości nocowania np. w aucie zaparkowanym w lesie, w namiocie na polanie, ani w przyczepie kempingowej na parkingu, który nie jest przeznaczony do nocowania.

Zgodnie z prawem w Republice Słowenii istnieje obowiązek meldunkowy. W przypadku zakwaterowania w hotelu, ośrodku wypoczynkowym lub turystycznym zgłoszenia dokonuje właściciel ośrodka. W przeciwnym wypadku, należy osobiście zgłosić meldunek na posterunek policji w przeciągu 3 dni od przekroczenia granicy Republiki Słowenii lub zmiany zakwaterowania w tym kraju. Obowiązek ten jest bezwzględnie sprawdzany i respektowany przez miejscową policję, a brak jego dopełnienia wiąże się z nałożeniem mandatu karnego w wysokości od 400 do 1200 euro.

Czy to prawda, że w Słowenii istnieje obowiązek meldunkowy?

TAK, zgodnie ze słoweńskim prawem (Zakon o prijavi bivališča) w Republice Słowenii istnieje obowiązek meldunkowy. W przypadku zakwaterowania w hotelu, ośrodku wypoczynkowym lub turystycznym zgłoszenia dokonuje właściciel ośrodka. W przeciwnym wypadku, należy osobiście zgłosić meldunek na posterunek policji w przeciągu 3 dni od przekroczenia granicy Republiki Słowenii lub zmiany zakwaterowania w tym kraju. Obowiązek ten jest bezwzględnie sprawdzany i respektowany przez miejscową policję, a brak jego dopełnienia wiąże się z nałożeniem mandatu karnego w wysokości od 400 do 1200 euro.

 


 
{"register":{"columns":[]}}