W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje o sposobie złożenia wniosku o powrót dziecka uprowadzonego za granicę oraz wniosku o kontakty

 

KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK O POWRÓT DZIECKA?

Każdy, kto:

  • spełnia JEDEN z niżej wskazanych warunków:
    1. jest rodzicem uprowadzonego dziecka i ma prawo do współdecydowania o jego miejscu pobytu,
    2. jest opiekunem prawnym uprowadzonego dziecka (czyli osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem).
  • ma dziecko, które spełnia WSZYSTKIE niżej wskazane warunki:
    1. ma mniej niż 16 lat,
    2. mieszkało na stałe w państwie objętym konwencją haską (Państwa-strony konwencji znajduja się w zakładce BAZA WIEDZY - WYKAZ PAŃSTW, Z KTÓRYMI POLSKA ZWIĄZANA JEST KONWENCJĄ HASKĄ)
    3. zostało uprowadzone lub zatrzymane w państwie objętym konwencją haską innym niż miejsce stałego zamieszkania.

Wniosek mogą też złożyć osoby, które nie wiedzą, gdzie dokładnie przebywa dziecko, ale mają uzasadnione przypuszczenia w tym zakresie.

Konwencja haska dotyczy tylko uprowadzeń i zatrzymań międzynarodowych. Jeśli dziecko zostało uprowadzone w kraju, w którym mieszka na stałe - nie możesz skorzystać z pomocy na podstawie Konwencji.
 

ZŁOŻENIE WNIOSKU:

Konwencja dopuszcza dwa tryby przesyłania wniosków. Osoba zainteresowana może zwrócić się do polskiego organu centralnego, tj. do Ministerstwa Sprawiedliwości lub bezpośrednio do odpowiedniego organu centralnego tego państwa, w którym dziecko przebywa (art. 8 ust.1, art. 21 ust. 1 Konwencji).
Wniosek o zwrot dziecka lub o realizację prawa do kontaktów powinien być sporządzony według wzorów, które znajdą Państwo w zakładce FORMULARZE I WZORY WNIOSKÓW.
Wszystkie rubryki powinny być wypełnione w sposób wyczerpujący.

 

UWAGA!  Formularze dostepne są w 2 formach: interaktywnej i tradycyjnej.

Tradycyjna forma wniosku jest dostępna do pobrania i wypełnienia ręcznie (PDF) bądź w formie edytowalnej (WORD)

Formularz interaktywny po wypełnieniu i przesłaniu online należy dodatkowo wydrukować i podpisać, a następnie wraz z wymaganymi załącznikami wysłać na adres Ministerstwa Sprawiedliwości (dane w zakładce KONTAKT).


Koszty tłumaczenia wniosku i załączonych dokumentów co do zasady obciążają wnioskodawcę.

W razie wątpliwości co do sposobu sporządzenia wniosku o powrót dziecka uprowadzonego za granicę lub wniosku o kontakty, w tym także w przypadku wątpliwości dotyczących dołączania koniecznych dokumentów zachęcamy do zapoznania się ze specjalnie przygotowaną Broszurą Informacyjną (dostępną do pobrania poniżej w sekcji MATERIAŁY DO POBRANIA) .

Istnieje także możliwość kontaktu z właściwym miejscowo sądem okręgowym lub bezpośrednio z Ministerstwem Sprawiedliwości – Wydziałem Międzynarodowych Postępowań Rodzinnych w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich (dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce KONTAKT).

Zamieszczona treść oraz broszura nie stanowią jednak porady prawnej, lecz informację o możliwych sposobach inicjowania postępowań, o których przebiegu i rozstrzygnięciu decyduje wyłącznie właściwy sąd.

W celu skorzystania z porady prawnej poddajemy pod rozwagę kontakt z profesjonalnym pełnomocnikiem lub skorzystanie z punktu darmowej pomocy prawnej (wyszukiwarka punktów najbliższych ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej znajduje się pod adresem: https://np.ms.gov.pl/) bądź zapoznanie się z zakładką FORMULARZE I WZORY WNIOSKÓW, gdzie dostępne są informacje dotyczące pomocy prawnej (także w innych państwach).

Materiały

Broszura informacyjna
broszura​_informacyjna.pdf 0.22MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.09.2021 13:07 Monika Bieniek-Ciarcińska
Pierwsza publikacja:
11.07.2019 08:05 Monika Bieniek-Ciarcińska
{"register":{"columns":[]}}