W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Iwona Kozłowska

Ambasador Iwona Kozłowska

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Konfederacji Szwajcarskiej oraz Księstwie Liechtensteinu

Iwona Kozłowska jest Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej oraz Księstwie Liechtensteinu.

Iwona Kozłowska jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego (filologia germańska) oraz Wyższej Szkoły Technicznej w Aachen (program magisterskich studiów nauk europejskich). Była stypendystką na Ruhr-Universitaet w Bochum oraz na Uniwersytecie w Heidelbergu. W latach 1997/1998 uczestniczyła w Międzynarodowym Programie Staży Parlamentarnych Niemieckiego Bundestagu w Bonn. W 1994 roku odbyła pobyt studyjny na Grand Canyon University, Phoenix, Arizona w ramach wymiany akademickiej. 

Służbę w dyplomacji rozpoczęła w 1999 roku jako wicedyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie. W latach 2001-2005 pracowała jako ekspert ds. Europy Zachodniej oraz Trójkąta Weimarskiego w Biurze Spraw Międzynarodowych Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie w Departamencie Europy Ministerstwa Spraw Zagranicznych  (wydział krajów niemieckojęzycznych). W latach 2007-2012 pracowała na stanowisku I radcy w Wydziale Politycznym Ambasady RP Berlinie, którym kierowała od 2011 roku. W latach 2012-2014 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełniła funkcję zastępcy dyrektora Biura Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Zainicjowała i była autorką koncepcji wystawy „Odwaga i pojednanie”, zrealizowanej w Krzyżowej przez Muzeum Historii Polski. 

W latach 2014-2020 w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą - pełniła funkcję naczelnika, zastępcy dyrektora oraz dyrektora. Jest inicjatorką realizowanego przez MSZ we współpracy z Archiwum PAN programu „Polacy światu”, a także akcji „Polonia for Neighbours” oraz „Poland at Your Home”.   

Za zasługi w służbie zagranicznej została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi RP (2019) oraz medalem „Pro Patria” (2019) przyznawanym przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w uznaniu szczególnych zasług na rzecz kultywowania pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. 

Posługuje się językiem niemieckim i angielskim oraz w stopniu podstawowym językiem francuskim oraz rosyjskim.  

Ambasador ma dwoje dzieci, syna i córkę. 

Postanowieniami Prezydenta RP z 25 sierpnia 2020 roku mianowana została Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej oraz Księstwie Liechtensteinu.

Zdjęcia (2)