W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador Kozłowska gościem honorowym obchodów szwajcarskiego Święta Narodowego w Rapperswilu

01.08.2022

Ambasador Iwona Kozłowska została zaproszona przez władze Miasta Rapperswil-Jona do udziału w obchodach tegorocznego Święta Narodowego Konfederacji Szwajcarskiej w charakterze gościa honorowego. W swoim wystąpieniu nawiązywała do ponad 150-letniej historii związków między Polską a Rapperswilem, polsko-szwajcarskiej wspólnoty wartości opartej na umiłowaniu wolności, a także rozwijającej się współpracy dwustronnej.

Ambasador Iwona Kozłowska przemawia podczas oficjalnych obchodów szwajcarskiego Święta Narodowego w Rapperswil-Jona (fot. Markus Arnitz/Linth24)

Polacy są silnie związani z Rapperswilem (obecnie Rapperswil-Jona) od ponad 150 lat, tj. od momentu wzniesienia w tym położonym nad Jeziorem Zuryskim mieście Kolumny Barskiej (1868) i utworzenia tam słynnego Muzeum Polskiego (1870). Miasto to było przez ten czas nie tylko miejscem przechowywania polskich pamiątek narodowych, ale również organizacji licznych polskich uroczystości patriotycznych. Potwierdzeniem tych niezwykle bliskich związków było zaproszenie skierowane przez władze miasta do Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej Iwony Kozłowskiej, która uczestniczyła w tegorocznych miejskich obchodach szwajcarskiego Święta Narodowego (upamiętniającego pierwszy akt konfederacji z 1291 r.) w charakterze gościa honorowego.

W swoim okolicznościowym wystąpieniu ambasador nawiązywała do historycznych związków między Polską a Rapperswilem, zapowiadając jednocześnie ich rozwijanie w przyszłości. Niedawne nabycie przez państwo polskie historycznego kompleksu "Schwanen" przy staromiejskiej promenadzie Rapperswilu nie tylko zapewnia Muzeum Polskiemu nową, wyjątkową siedzibę (w miejscu podpisania akt założycielskiego Muzeum w roku 1870), ale otwiera również możliwości znacznego rozbudowania polskiej obecności w mieście, które stanowi od XIX ważny element polskiego dziedzictwa. 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}