W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 - zasady obowiązujące w Szwajcarii (22.09.)

22.09.2021

W związku z pandemią COVID-19 w Szwajcarii obowiązuje m.in. nakaz noszenia maseczek ochronnych przez osoby przebywające w pomieszczeniach mających charakter miejsc publicznych oraz w pojazdach komunikacji publicznej. Wstęp do wielu miejsc (w tym restauracji, muzeów, teatrów, siłowni) wymaga okazania certyfikatu covidowego. Szwajcaria uznaje Unijny Certyfikat COVID, który wystawiany jest m.in. przez Polskę.

Koronawirus

Praca

Władze szwajcarskie zalecają pracę w trybie zdalnym, o ile taka organizacja pracy jest możliwa bez nieproporcjonalnie dużych nakładów. Pracodawcy mają prawo żądać od pracowników okazania certyfikatu covidowego, o ile służy to realizacji działań chroniących przez rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 w miejscu pracy i wyłącznie w tym celu.

Noszenie maseczek ochronnych w miejscu pracy obowiązkowe jest co do zasady jedynie w pomieszczeniach, do których dostęp mają również osoby spoza danego zakładu pracy (klienci, petenci itd.).

Spotkania i imprezy prywatne

W Szwajcarii obowiązują limity liczby uczestników prywatnych spotkań i imprez, które odbywają się w miejscach niedostępnych publicznie (np. w prywatnych mieszkaniach lub domach). Do maksymalnej dopuszczalnej liczby uczestników wlicza się dzieci.

Dla imprez organizowanych w pomieszczeniach limit uczestników wynosi 30 osób.

Dla imprez organizowanych na świeżym powietrzu limit uczestników wynosi 50 osób.

Spotkania i imprezy publiczne

Co do zasady w przypadku spotkań i imprez (np. koncertów i spektakli) organizowanych w pomieszczeniach udział możliwy jest tylko z ważnym certyfikatem covidowym. Obowiązek okazania certyfikatu nie dotyczy dzieci poniżej 16. roku życia.

Organizatorzy imprez na świeżym powietrzu mogą zrezygnować z wymogu okazywania przez uczestników certyfikatów covidowych pod warunkiem opracowania i wdrożenia planu ochronnego. W takim wypadku obowiązują również limity liczby uczestników (1000 osób, jeśli publiczność siedzi; 500 osób, jeśli publiczność stoi).

Maseczki ochronne

Noszenie maseczek ochronnych jest w Szwajcarii obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach będących miejscami publicznymi (np. sklepach i centrach handlowych) oraz pojazdach komunikacji publicznej.

Co do zasady maseczki należy nosić przebywając w pomieszczeniach innych niż własne mieszkanie, jeśli dostęp do danego pomieszczenia lub budynku nie wymaga okazania certyfikatu covidowego i nie da się na stałe zachować odległości 1,5 m od innych osób.

Wstęp do lokali gastronomicznych i rozrywkowych, instytucji kultury oraz ośrodków sportowo-rekreacyjnych

Do restauracji i barów wstęp mają jedynie osoby posiadające certyfikaty covidowe (obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 16. roku życia), chyba że konsumpcja odbywa się na świeżym powietrzu (w tzw. ogródkach restauracyjnych) lub poza lokalem gastronomicznym (czyli jedzenie sprzedawane jest „na wynos”).

Do dyskotek i klubów nocnych wstęp mają wyłącznie osoby posiadające certyfikaty covidowe. Obowiązkowe jest ponadto gromadzenie danych kontaktowych gości odwiedzających takie lokale.

Okazanie certyfikatu covidowego przez osoby powyżej 16. roku życia wymagane jest również w muzeach, teatrach, salach koncertowych, kinach, bibliotekach, pływalniach, halach sportowych, siłowniach i ogrodach zoologicznych (chyba że odwiedzający mogą przebywać w danym miejscu wyłącznie na świeżym powietrzu).

Certyfikaty covidowe

Certyfikat covidowy w formie elektronicznej lub papierowej otrzymują osoby, które:

  • zostały zaszczepione przeciw SARS-CoV-2 (preparatem Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinopharm lub Sinovac),
  • przeszły COVID-19 i wyzdrowiały,
  • uzyskały negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.

Ważność certyfikatu wynosi:

  • dla zaszczepionych: 365 dni od podania drugiej dawki szczepionki (w przypadku szczepionki Johnson & Johnson od 22. dnia po podaniu jedynej dawki),
  • dla ozdrowieńców: 180 dni od 11. dnia po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu PCR,
  • dla przetestowanych z wynikiem negatywnym: 72 godziny od pobrania próbki (test PCR) lub 48 godzin od pobrania próbki (test antygenowy).

Szwajcaria uznaje Unijny Certyfikat COVID, a więc kod QR uzyskany z polskiego Internetowego Konta Pacjenta jest w tym kraju ważny i może być użyty w celu uzyskania wstępu do restauracji, muzeum czy innego miejsca z ograniczonym dostępem.

Osoba kontrolująca certyfikaty covidowe (np. przy wejściu do restauracji czy sali koncertowej) skanuje kod QR pokazywany przez posiadacza certyfikatu (na telefonie lub wydruku), po czym porównuje wyświetlające się na służącym do odczytu urządzeniu dane (imię, nazwisko i datę urodzenia) z danymi w dowodzie tożsamości ze zdjęciem, który trzeba okazać wraz z certyfikatem (może to być np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, pozwolenie na pobyt). Dane posiadacza certyfikatu nie są zapisywane przez aplikację służącą do jego odczytywania.

Wjazd do Szwajcarii

W kwestii zasad wjazdu do Szwajcarii z zagranicy odsyłamy do osobnej informacji na naszej stronie internetowej.

Przepisy kantonalne

Opisane powyżej zasady obowiązują na terenie całej Szwajcarii i stanowią minimalny standard wprowadzony decyzjami władz federalnych. Poszczególne kantony mają prawo wprowadzać dalej idące ograniczenia lub wymagania.

{"register":{"columns":[]}}