W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Polskie w Rapperswilu uratowane!

01.07.2022

„Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu” – poinformował podczas wizyty w tym szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prezentując nową siedzibę tej zasłużonej instytucji, historyczny kompleks „Schwanen”. Podczas piątkowej uroczystości podpisano także list intencyjny w sprawie zamiaru utworzenia nowej instytucji kultury (Muzeum Polskiego w Rapperswilu) przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzonej przez Polską Fundację Kultury „Libertas” oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Wydarzenia te były zwieńczeniem wieloletnich zabiegów na rzecz utrzymania polskiej obecności w Rapperswilu, w których aktywnie uczestniczyła Ambasada RP w Bernie.

Rapperswil

W uroczystości wzięli udział m.in.: wiceminister spraw zagranicznych Szymon Sękowski vel Sęk, ambasador Iwona Kozłowska, wiceminister spraw zagranicznych Szwajcarii Patric Franzen, dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Anna Buchmann, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego Marek Wieruszewski, prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej „Libertas” Piotr Mojski oraz zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że w 2020 roku obchodziliśmy jubileusz 150-lecia Muzeum Polskiego w Rapperswilu, jednej z najstarszych instytucji polonijnych w Europie, powołanej staraniem Władysława hrabiego Broel-Platera - powstańca listopadowego i działacza emigracyjnego, który tu właśnie znalazł swoje miejsce na ziemi i właśnie w tym miejscu realizował swoją misję działania na rzecz Ojczyzny.

„Dziś jesteśmy świadkami wydarzenia, które w sposób symboliczny wieńczy dzieło hrabiego Platera i nadaje mu nowy instytucjonalny kształt pod opieką niepodległego państwa polskiego. Oto wieloletnie polsko-szwajcarskie wysiłki znalazły szczęśliwy finał w podpisanej kilka dni temu umowie zakupu kompleksu Schwanen, w którym Muzeum Polskie będzie kontynuować swoją działalność – pozostając w swojej kolebce, w Rapperswilu” – powiedział prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zwrócił uwagę, że wybór miejsca, w którym swoją nową siedzibę znajdzie Muzeum Polskie, nie jest przypadkowy. Przypomniał, że to właśnie w „Schwanen” w 1870 roku dokonano uroczystego odczytania i podpisania aktu fundacyjnego Muzeum Polskiego, którego siedzibą na wiele lat stał się Zamek Raperswilski. 

Szef resortu kultury podkreślił, że „Schwanen” w XIX wieku stanowił centrum życia towarzyskiego miasta, będąc przede wszystkim miejscem spotkań mieszkających w Szwajcarii Polaków. Organizowano tam liczne polskie uroczystości patriotyczne oraz odbywały się tam regularne spotkania ówczesnych władz Muzeum Polskiego.

„Zakup kompleksu ‘Schwanen’ jest wyrazem szczególnej odpowiedzialności państwa polskiego za znajdujące się poza granicami kraju polonika. Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego, także tego za granicą, jest jednym z priorytetów naszego resortu, a zapewnienie godnych warunków przechowywania i eksponowania zbiorów do niego należących, jest nam szczególnie bliskie. Wierzę, że unikatowe zbiory Muzeum otrzymają w tym miejscu nowe życie, a nowoczesne zaplecze umożliwi realizację interdyscyplinarnych projektów: edukacyjnych, artystycznych czy muzealnych skierowanych do szerokiej publiczności, zapewniając ciągłość funkcjonowania historycznej instytucji” – zapewnił wicepremier.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że nieprzerwanie od ponad 150 lat celem Muzeum Polskiego jest propagowanie wiedzy o historii i kulturze Rzeczypospolitej Polskiej, a także rozwijanie stosunków polsko-szwajcarskich oraz podtrzymywanie związków Polaków mieszkających w Szwajcarii z polskim dziedzictwem.

Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że misję Muzeum Polskiego dopełnią działania Instytutu Pileckiego, który w Rapperswilu utworzy swój szwajcarski oddział, zajmujący się m.in. propagowaniem wiedzy o Grupie Ładosia. 

Szef resortu kultury wyraził nadzieję, że kompleks „Schwanen” ponownie stanie się centrum kulturalnego, intelektualnego i naukowego życia, poświęconego współpracy międzynarodowej oraz Polsce. Podkreślił, że działalność Muzeum Polskiego w Rapperswilu będzie stanowiła punkt centralny i dominujący, ale zostanie uzupełniona o spotkania intelektualistów, naukowców i dziennikarzy, międzynarodowe konferencje oraz debaty poświęcone najnowszej historii Europy i świata.

Fot. Danuta Matloch

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}