W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie „mini Davos” w szwajcarskim Bernie

28.09.2021

O polskich receptach na sukces na helweckim rynku oraz perspektywach polsko-szwajcarskiej współpracy dyskutowali 27 i 28 września w berneńskim Kursaal uczestnicy I Polskiego Forum Gospodarczego w Szwajcarii. Organizowane przez Ambasadę RP w Bernie Forum otworzyło wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

Forum family

Polacy to partnerzy, z którymi opłaca się współpracować. Przekonało się o tym wielu naszych szwajcarskich przyjaciół – podkreślał szef polskiego rządu, zwracając uwagę na cechy łączące Polaków i Szwajcarów: przedsiębiorczość i solidność. Mateusz Morawiecki ocenił, że relacje gospodarcze między Polską a Szwajcarią nie osiągnęły jeszcze szczytu swoich możliwości. Jesteśmy na dobrym szlaku, ale wędrówka nie kończy się w tym punkcie – powiedział.

Forum ma stać się wydarzeniem cyklicznym, stałym elementem kalendarza polsko-szwajcarskich relacji, to początek wielkiego dzieła współpracy pomiędzy Polską a Szwajcarią – zapowiada Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska, podkreślając ogromny potencjał rozwoju współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej i turystycznej między obu krajami. Chcemy lepiej pokazać ten potencjał, uświadomić naszym szwajcarskim partnerom dynamizm polskiej gospodarki, a jednocześnie umożliwić polskim przedsiębiorcom już z powodzeniem działającym na szwajcarskim rynku podzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi – mówi amb. Kozłowska.

Dwudniowe spotkanie polskich i szwajcarskich przedsiębiorców, ekspertów, samorządowców i urzędników było pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w stosunkach dwustronnych. W berneńskim centrum konferencyjnym Kursaal odbyło się sześć sesji tematycznych poświęconych: wymianie handlowej, inwestycjom, zaawansowanym technologiom, turystyce, rzemiosłu oraz roli kobiet w biznesie, nauce i kulturze. Wśród kilkudziesięciu panelistów z Polski i Szwajcarii dominowali przedstawiciele firm – od dużych koncernów po małe, rodzinne przedsiębiorstwa. Głos zabrali również naukowcy, przedstawiciele organizacji branżowych, samorządowcy oraz urzędnicy zajmujący się tworzeniem otoczenia sprzyjającego działalności gospodarczej. W kuluarach Forum odbywały się spotkania networkingowe. 

I Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii zorganizowała Ambasada RP w Bernie, przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Forum Polskich Przedsiębiorców w Szwajcarii. Wsparcia inicjatywie udzieliły Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Organizacja Turystyczna.  

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}