W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rejs z okazji 230-lecia Konstytucji 3 Maja

03.05.2021

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu Iwona Kozłowska, nawiązując do polsko-szwajcarskiej tradycji z XIX stulecia, udałą się w rejs z Zurychu do Rapperswilu, gdzie odbyły się uroczystości rocznicowe, podobnie jak 3 maja 1891 roku, w 100-lecie Konstytucji 3 Maja.

rejs

W okresie zaborów pamięć o Konstytucji 3 Maja była dla wielu pokoleń Polaków jednym z najważniejszych symboli ich aspiracji niepodległościowych.

Podobnym symbolem stało się utworzone w 1870 roku Muzeum Polskie w Rapperswilu. W roku 1891, w 100-lecie Konstytucji 3 Maja, oba te potężne symbole zbiegły się podczas uroczystych obchodów jubileuszu w Zurychu i Rapperswilu. Dla wielu polskich patriotów i bojowników o wolność Szwajcaria stała się w XIX stuleciu nie tylko azylem, ale i źródłem wsparcia.

Z historycznych zapisków wiemy, że uczestnicy uroczystości rocznicowych w 1891 roku przybyli do Rapperswilu z Zurychu na pokładzie parostatków. Podobnie było w roku 1868, kiedy odsłaniano uroczyście Kolumnę Barską, a także dwa lata później, kiedy 23 października 1870 roku inaugurowano działalność Muzeum Polskiego.

Do tych tradycji nawiązaliśmy w tym roku, który ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Konstytucji 3 Maja. Po przepłynięciu z Zurychu do Rapperswilu nastąpiło przejście na Zamek, gdzie zorganizowano uroczystość z okazji Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja.

Wideo