W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Konstytucji Trzeciego Maja oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja Rzeczypospolitej Polskiej.

05.05.2022

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Ambasada RP w Sztokholmie wspólnie z Ambasadą Republiki Litewskiej w Sztokholmie zorganizowała uroczystość z okazji Dnia Konstytucji Trzeciego Maja oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja Rzeczypospolitej Polskiej, w której jako goście honorowi udział wzięli: Marszałek szwedzkiego parlamentu (druga osoba w państwie) Andreas Norlén, Sekretarz Stanu w MSZ SE Magnus Nilsson oraz Ambasador Ukrainy Andrii Plakhotniuk.

W swoim wystąpieniu Ambasador RP Joanna Hofman przedstawiła kluczowe zapisy Konstytucji 3 maja oraz podkreśliła jej znaczenie w kontekście historycznym i w świetle polskiej tradycji ustrojowej. Przypominając o fundamentalnych wartościach przyświecających państwom demokratycznym, odniosła się do rosyjskiej agresji na Ukrainę jako bezprecedensowego wydarzenia w XXI w. Zwróciła uwagę na niebezpieczną ideologię raszyzmu, która rozprzestrzenia się wśród zachodnich społeczeństw i służy jako usprawiedliwianie ataku na Ukrainę i legitymizowanie imperialnych interesów Rosji. Ambasador Republiki Litewskiej Giedrius Cekuolis wyraził dumę z nowoczesnych zapisów Konstytucji 3 maja oraz zwrócił uwagę, że w obliczu wojny w Ukrainie należy pamiętać, że demokrację należy pielęgnować i bronić „dziś, a nie jutro”. Marszałek Riksdagu Andreas Norlén zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na fakt, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i jedną z pierwszych na świecie oraz wskazał, że zawiera ona ponadczasowe wartości, na których opiera się budowa nowoczesnego społeczeństwa. Podkreślił polski wkład i zaangażowanie w pomoc Ukrainie, w tym przyjęcie uchodźców i opiekę nad nimi. Przewodniczący Norlén zapewnił o mocnym wsparciu Ukrainy w Szwecji, a decyzje o przekazaniu sprzętu wojskowego określił jako historyczne. Minister Magnus Nilsson odwołał się do bardzo dobrej i silnej współpracy polsko-szwedzkiej oraz zwrócił uwagę, że Polskę, Szwecję i Litwę łączą granice, długa historia, kultura oraz współpraca polityczna. Stwierdził, że duch walki Ukraińców jest nie tylko godny podziwu, ale także inspirujący. Ambasador Ukrainy Andrii Plakhotniuk podziękował za wsparcie okazywane Ukrainie w walce o wolność i godność. Wyraził wdzięczność za wspieranie Ukrainy nie tylko w postaci komunikatów politycznych, ale także poprzez praktyczne działania w postaci pomocy humanitarnej, hojnych dotacji i przyjmowanie uchodźców. Na zakończenie oficjalnej części ukraińskie ofiary wojny uczczono minutą ciszy.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}