W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tajlandia

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do południowych prowincji:

 • Pattani,
 • Yala,
 • Narathiwat,
 • Songkhla.

Na pozostałym terytorium Tajlandii, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

W 2019 roku odbyły się w Tajlandii pierwsze od wojskowego zamachu stanu wybory powszechne. Opozycja zakwestionowała ich przebieg oraz wyniki, a sytuacja polityczna jest napięta. Nie można wykluczyć nagłej eskalacji sporu politycznego, protestów, blokowania budynków użyteczności publicznej i utrudnień w przemieszczaniu się.

W południowych prowincjach Tajlandii regularnie dochodzi do ataków terrorystycznych z użyciem bomb i broni palnej.

W rejonie pogranicza z Mjanmą działają gangi przemytników. Siły porządkowe mogą prowadzić tam operacje.

Granica z Kambodżą pozostaje częściowo nieuregulowana. W okolicach starych świątyń (np. Preah Vihear) dochodziło w przeszłości do starć na granicy. Mogą się tam także znajdować miny przeciwpiechotne.

Tajlandia jest państwem zagrożonym terroryzmem. Do ataków dochodziło w przeszłości w Bangkoku, na Phuket i innych popularnych wśród turystów miejscach. Zachowaj ostrożność zwłaszcza w rejonie atrakcji turystycznych, bazarów, obiektów kultu religijnego, budynków użyteczności publicznej. Te miejsca mogą być celem ataku. Od wielu lat w Tajlandii stale rośnie przestępcza pospolita, głównie kradzieże torebek i plecaków przez przestępców na skuterach.

Zachowaj ostrożność, gdy pływasz i uprawiasz inne formy aktywności w morzu. Silne prądy morskie i nagłe zmiany pogody mogą być bardzo niebezpieczne. System ratownictwa morskiego może nie spełniać międzynarodowych standardów.

Przestrzegaj ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa w klubach nocnych i w barach. Zdarzają się przypadki dosypywania narkotyków do drinków, ataki na tle seksualnym oraz bójki.

Nagminne są oszustwa w miejscach turystycznych. Najczęstsze z nich to:

 • zawyżanie cen usług turystycznych lub opłat za przejazdy,
 • żądanie zapłaty zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów,
 • odmowa zwrotu paszportów zdeponowanych w zamian za wypożyczenie sprzętu,
 • sprzedaż niskiej jakości biżuterii jako cennych okazów.

Tajlandia ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych, których ofiarami najczęściej są kierowcy skuterów i motocykli. Kierowcy jeżdżą dość brawurowo, często pod wpływem alkoholui nie respektują praw pieszych.

W Tajlandii zdarzają się trzęsienia ziemi i tsunami. Informacje i porady, jak się wówczas zachować znajdziesz na stronie.

W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z policją turystyczną pod nr 1155 (dostępna w j. angielskim).

Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej, zadzwoń pod nr 1669. Jeżeli zostaniesz skierowany do szpitala, skontaktuj się z ubezpieczycielem.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.

Wjazd i pobyt

 1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy TAK, jeżeli jest ważny dostatecznie długo
 • Dowód osobisty NIE
 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii.

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy, którzy podróżują do Tajlandii w celu turystycznym do 30 dni (do 45 dni w okresie od 1 października 2022 r. do 31 marca 2023 r.), nie muszą mieć wizy.   

W przypadku podróży w celu innym niż turystyczny lub gdy pobyt turystyczny ma być dłuższy niż 30/45 dni, wiza jest wymagana. Należy o nią wystąpić w przedstawicielstwie dyplomatycznym Tajlandii.

W przypadku przekraczania granicy Tajlandii przejściem lądowym, z ruchu bezwizowego można skorzystać tylko dwukrotnie w ciągu roku. W praktyce służby egzekwują ten wymóg również wobec osób przylatujących do Tajlandii samolotem.

W przypadku dodatkowych pytań o przepisy wizowe, skontaktuj się z placówką dyplomatyczną Tajlandii właściwą dla swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli mieszkasz w Polsce, skontaktuj się z Ambasada Tajlandii w Warszawie.

 1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Przy wjeździe może być wymagane okazanie biletu powrotnego oraz dowodu posiadania środków finansowych w wys. 10 000 THB na osobę, a także innych dokumentów potwierdzających charakter wizyty (rezerwacja hotelowa, plan podróży, zaproszenie itd.) W przypadku braku ww. dokumentów, władze mogą odmówić wjazdu. W takiej sytuacji pasażer musi wrócić do portu macierzystego, a konsul nie ma możliwości, by spowodować zmianę decyzji władz imigracyjnych.

 1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, w formie pisemnej, w j. angielskim lub przetłumaczona na angielski.

 1. Zasady pobytu

Za przekroczenie okresu dozwolonego pobytu grozi kara grzywny (500 THB za każdy dzień, maksymalnie 20 000 THB), deportacja oraz zakaz wjazdu do Tajlandii (w zależności od okresu nielegalnego pobytu – od 5 do 10 lat). Procedura deportacyjna wiąże się z długotrwałym pobytem w areszcie deportacyjnym. Warunki w takim miejscu są bardzo trudne, cele są przeludnione i nie ma odpowiedniej opieki medycznej. Koszty deportacji, w tym zakup biletu powrotnego, ponosi osoba deportowana.

Istnieje obowiązek meldunkowy. Przed przekroczeniem granicy należy wypełnić kartę wjazdu/wyjazdu. Jeden jej odcinek należy zatrzymać i okazać podczas opuszczania Tajlandii. Każdy pobyt cudzoziemca w hotelu lub mieszkaniu powinien być zgłaszany do władz imigracyjnych przez właściciela. W praktyce gospodarze nie zawsze zgłaszają turystów. Negatywne konsekwencje mogą dotknąć cudzoziemca, np. gdy będzie chciał przedłużyć prawo pobytu w Tajlandii. Władze miejscowe niekonsekwentnie egzekwują przepisy meldunkowe. Śledź oficjalne komunikaty i sprawdzaj u właściciela obiektu, czy Cię zameldował.

Ubezpieczenie

Zalecamy wykupienie ubezpieczenie obejmującego koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Jeśli nie masz ubezpieczenia, musisz liczyć się z bardzo wysokimi kosztami leczenia. Trzeba je będzie pokryć z własnej kieszeni także w szpitalach publicznych. Szpital nie przyjmie Cię, jeśli nie będziesz miał środków. Jeśli nie pokryjesz kosztów już udzielonej opieki medycznej, spotkają Cię konsekwencje prawne.

Kupując polisę, upewnij się, że będzie ona uznawana w Tajlandii. Ustal, czy koszty opieki medycznej pokryje bezpośrednio ubezpieczyciel, czy też wymagana będzie Twoja przedpłata i późniejsze rozliczenie.

Zdrowie

Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej, zadzwoń pod nr 1669. Jeżeli zostaniesz skierowany do szpitala, skontaktuj się z ubezpieczycielem.

Dostęp do prywatnej opieki medycznej jest bardzo dobry. Usługi są na wysokim poziomie, ale jednocześnie są one stosunkowo drogie. System publicznej opieki medycznej jest na niższym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 1000-2000 THB, a doba w szpitalu od 2000 do nawet 20 000 THB.

Zgodnie z miejscowymi przepisami, można przywieźć 30-dniowy zapas leków (w tym leków na receptę) niezawierających substancji kontrolowanych. Leki powinny być w oryginalnych opakowaniach i należy mieć ze sobą receptę/list od lekarza – w języku angielskim. Na leki zawierające substancje kontrolowane może być wymagana zgoda Food and Drug Administration, z którą należy kontaktować się bezpośrednio poprzez stronę: https://permitfortraveler.fda.moph.go.th/nct_permit_main/.

Informacje nt. polskich przepisów dot. przewozu leków znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień kontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W dużych miastach, gdzie znajdują się zbiorniki wody stojącej można zakazić się dengą – tropikalną chorobą przenoszoną przez komary, głównie w porze deszczowej. W ostatnim czasie zdarzały się przypadki zarażenia wirusem Zika. Stosuj się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących ciążę.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej:

 • pić tylko wodę butelkowaną,
 • dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem,
 • nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.

W dużych miastach, w tym w Bangkoku i Chiang Mai, występuje sezonowo (styczeń-kwiecień) bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Okresowo występują ograniczenia w dostępności masek przeciwsmogowych i oczyszczaczy powietrza.

Informacje dla kierowców

Aby prowadzić pojazd mechaniczny (także skuter), musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy lub prawo jazdy wydane przez władze Tajlandii. Tajlandia nie uznaje polskiego prawa jazdy.

Dodatkowo, aby prowadzić skuter lub motocykl, musisz mieć prawo jazdy na motocykl. W przeciwieństwie do zasad obowiązujących w Polsce, prawo jazdy kategorii B nie uprawnia do prowadzenia nawet skutera małej pojemności.

Jeśli nie przestrzegasz tych warunków, możesz w razie wypadku stracić wszelkie uprawnienia wynikające z ubezpieczenia zdrowotnego. Będzie trzeba w tej sytuacji samodzielnie pokryć koszty leczenia oraz koszty wynikające z odpowiedzialności cywilnej. Najczęściej są to wysokie kwoty.

Należy przy tym pamiętać, że Tajlandia ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych, których ofiarami najczęściej są kierowcy skuterów i motocykli. Wypadki z udziałem obcokrajowców, którzy nie przywykli do lewostronnego ruchu drogowego, są niestety stosunkowo częste.

Drogi na terenie całego kraju są w bardzo dobrym stanie. Tajlandia ma dużą sieć autostrad.

Osoby, które chcą wjechać do Tajlandii własnym pojazdem, muszą wcześniej uzyskać specjalne zezwolenie.

Ostrzegamy przed wypożyczaniem skuterów w lokalnych biurach. Na ogół firmy te wymagają, aby podpisać umowę w języku tajskim i pozostawić paszport. W przypadku kradzieży lub uszkodzenia skutera turyści bywają zmuszani do zapłaty znacznie zawyżonych kwot w ramach rekompensaty. Biura grożą także zatrzymaniem paszportu.

Cło

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Osoba, która przywozi do Tajlandii środki o wartości przekraczającej 20 000 USD, musi złożyć organom celnym deklarację dewizową. Limit bezcłowego wwozu rzeczy zakupionych za granicą wynosi 20 000 THB (ok. 2000 PLN) dla osób wjeżdżających do Tajlandii przejściami lotniczymi.

W ramach bezcłowych limitów możesz wwieźć do 1l alkoholu, 200 sztuk papierosów lub 250g tytoniu. Jeśli służby w trakcie kontroli celnej stwierdzą, że towary przekraczają limit, konfiskują całość.

Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki. Zakaz nie dotyczy jednak wyrobów rzemieślniczych o małej wartości artystycznej sprzedawanych na ulicznych straganach i bazarach.

Za zakup niektórych towarów w Tajlandii możesz uzyskać zwrot podatku VAT przy wylocie z kraju. Dotyczy to zakupów na kwotę przynajmniej 2000 THB. Wcześniej musisz uzyskać zaświadczenie w miejscu, w którym kupujesz towar.

Więcej informacji celnych dostępnych jest na stronie tajskiego urzędu celnego.

Przepisy prawne

Więzienia, areszty i areszty deportacyjne w Tajlandii odbiegają standardami od więzień europejskich. Nawet krótki pobyt w takim miejscu może być przeżyciem traumatycznym.

Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie narkotyków (nawet w najmniejszych ilościach) lub przyrządów wskazujących na zażywanie narkotyków (np. strzykawki) może być podstawą do zatrzymania do czasu wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym także stref tranzytowych portów lotniczych. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.

W czerwcu 2022 r. złagodzono przepisy dot. marihuany. Przepisy są jednak nieprecyzyjne i stwarzają pole do interpretacji oraz nadużyć. Z posiadanej przez Ambasadę RP w Bangkoku wiedzy wynika, że w praktyce zdekryminalizowano posiadanie i używanie suszu (marihuany) niezależnie od zawartości THC, a także przetworzonych produktów o zawartości THC nieprzekraczającej 0,2% wagi; sprzedaż jest dozwolona dla osób powyżej 20. roku życia; uprawa konopi jest dozwolona pod warunkiem rejestracji; przetworzone produkty o zawartości THC powyżej 0,2% wagi pozostają nielegalne. Używanie marihuany w miejscach publicznych jest zabronione – grozi za to kara więzienia oraz wysoka grzywna. Wwóz i wywóz marihuany i innych pochodnych produktów również jest zabroniony. W przypadku bardziej szczegółowych pytań dot. obowiązujących przepisów, sugerujemy kontakt z Ambasadą Tajlandii w Warszawie.

Za obrazę majestatu grożą kary wieloletniego więzienia. Za obrazę może być uznana jakakolwiek krytyka monarchii. W ostatnim czasie, przy okazji protestów młodzieży i studentów, władze wznowiły stosowanie tych przepisów w praktyce.

W Tajlandii obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia. Dotyczy to także zagranicznych przewodników turystycznych. Aby pracować w Tajlandii, cudzoziemiec musi mieć zezwolenie na pracę i ważną wizę. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia i deportacją.

Wwóz e-papierosów, e-shish i nabojów do nich jest zakazany. Za próbę wwozu grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności.

Legalne korzystanie z drona w Tajlandii wymaga rejestracji. Jeśli nie spełnisz tego warunku, narażasz się na grzywnę lub więzienie. Drony rejestruje się w National Broadcasting and Telecommunications Commission. Jeżeli dron ma kamerę lub waży powyżej 2 kg, trzeba go rejestrować także w Civil Aviation Authority of Thailand. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, skontaktuj się z instytucjami rejestrującymi drony lub Ambasadą Tajlandii w Warszawie.

Przydatne informacje

W przypadku sytuacji konfliktowych należy starać się łagodzić sytuację. Podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły pogarszają sytuację. Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę towaru podczas negocjacji.

Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Nie dotykaj głowy Taja (nawet małych dzieci). Tajowie każdy posąg Buddy uważają za święty. Nie wspinaj się na posągi, aby zrobić zdjęcie ani też w żaden inny sposób nie okazuj braku szacunku.

Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, bądź stosownie ubrany. Odkryte ramiona lub odkryte nogi u kobiet są niedozwolone.

Kantory wymiany walut przyjmują jedynie banknoty USD najnowszych edycji. Starsze edycje można wymienić w lokalnych bankach.

Jeśli korzystasz z taksówki, proś o włączenie licznika lub wcześniej ustal cenę za przejazd.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}