W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert fortepianowy Jana Krzysztofa Broi oraz wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!”

15.03.2023

W dniu 15 marca 2023 r. Ambasada RP w Dar es Salaam zorganizowała we współpracy z Ambasadą Niemiec koncert fortepianowy w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty Jana Krzysztofa Broi oraz zaprezentowała polsko-ukraińską wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!” w związku z niedawną rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Koncert_JKBroja 2023_0

Koncert rozpoczął się od zaprezentowania przez Ambasadora Krzysztofa Buzalskiego sylwetki zaproszonego artysty oraz programu koncertu, w którym znalazły się utwory Fryderyka Chopina,  Karola Szymanowskiego i Michała Kleofasa Ogińskiego oraz Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Johannesa Brahmsa. W związku z niedawną rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę Ambasador Buzalski zachęcił również gości do obejrzenia wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!” przedstawiającej współczesne rysunki ukraińskich dzieci.

Jan Krzysztof Broja to jeden z najwybitniejszych pianistów europejskich, uczestnik XIII Konkursu Chopinowskiego w 1995 r., który zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. w Hanau w Niemczech (1989), Brunszwiku w Niemczech (1991), Bukareszcie w Rumunii (1995), Warszawie (1995), Wilnie na Litwie (1999) i Pasadenie/Los Angeles w USA (2002). W 2009 roku nominowany był jako pierwszy polski pianista w Los Angeles do najwyższej nagrody muzycznej, Grammy Award Amerykańskiej Akademii Fonograficznej.

Artysta znany jest również z zaangażowania w kilka ważnych telewizyjnych i kinowych produkcji filmowych. Najważniejszą z nich jest praca Broi do filmu „Pianista” (2002) w reżyserii Romana Polańskiego, nagrodzonego trzema Oskarami i Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Jan Krzysztof Broja nagrał również partię fortepianu na ścieżce dźwiękowej do kilku innych ważnych dzieł kinowych, takich jak film „Tatarak” (2009) w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W wydarzeniu uczestniczyli liczni ambasadorowie oraz przedstawiciele miejscowych kręgów biznesowych i artystycznych.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}