W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Pawła Jabłońskiego w Zjednoczonej Republice Tanzanii

28.06.2021

Dynamiczny rozwój relacji dwustronnych oraz perspektywy ich dalszej intensyfikacji, zarówno w sferze politycznej, jak i gospodarczej były głównymi tematami wizyty wiceministra Pawła Jabłońskiego w Zjednoczonej Republice Tanzanii w dniach 22-24 czerwca 2021 r.

MF 2021_1

– Polska postrzega Tanzanię jako kluczowego partnera na kontynencie afrykańskim, jeden z czterech priorytetowych krajów w Afryce Subsaharyjskiej w ramach współpracy rozwojowej, z którym chciałaby rozwijać jeszcze bliższe relacje, szczególnie w sferze gospodarczej – podkreślił wiceminister Jabłoński podczas spotkania z tanzańskim odpowiednikiem, wiceministrem spraw zagranicznych i współpracy wschodnioafrykańskiej, Mbaroukiem Nasserem Mbaroukiem.

Poza rozmowami w tanzańskim MSZ, wiceminister Jabłoński odbył rozmowy w ministerstwach odpowiedzialnych za najistotniejsze dziedziny polsko-tanzańskiej współpracy.

Spotkanie z minister edukacji, nauki, technologii i szkolnictwa Joyce Ndalichako, z udziałem przedstawicieli polskich uczelni wyższych i organizacji pozarządowych, poświęcone było kształceniu kadr niezbędnych dla rozwoju wiodących sektorów tanzańskiej gospodarki, w tym współpracy akademickiej w dziedzinie rolnictwa. Szczególnie istotnym obszarem tej współpracy może być intensyfikacja wymiany studenckiej z obu krajów oraz zwiększenie dostępności miejsc stypendialnych. Kwestiom tym poświęcone było również spotkanie wiceministra Jabłońskiego z Bertramem Mapundą, rektorem wspieranej w ramach Polskiej pomocy szkoły wyższej Jordan University College oraz ze współpracującymi z tą uczelnią polskimi misjonarzami. 

Rozmowy z ministrem finansów i planowania Mwigulu Nchembą, ministrem handlu i przemysłu prof. Kitila Mkumbo oraz wiceministrem rolnictwa Husseinem Bashe dotyczyły perspektyw i warunków współpracy gospodarczej pod kątem możliwości inwestycyjnych dla polskich firm w Tanzanii. Są nimi zainteresowane polskie przedsiębiorstwa oferujące nowoczesne technologie m.in. w dziedzinie ICT, fintech, infrastruktury wodno-sanitarnej, wydobywczej i przetwórstwa minerałów czy ochrony środowiska. W ramach agendy gospodarczej omówiono również dotychczasowe doświadczenia polskich firm realizujących kontrakty w oparciu o kredyty rządowe w pomocy wiązanej.

W trakcie wizyty wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się także z Marypriscą Winfried Mahundi, wiceminister ds. zasobów wodnych, z którą podpisał porozumienie o ustaleniu zakresu zakresu prac w ramach polsko-tanzańskiego projektu modernizacji systemu zaopatrzenia w wodę i efektywnego zarządzania zasobami wodnymi, w Dar Es Salaam, największym mieście Tanzanii oraz w stolicy kraju Dodomie, a także obejmującego wzmocnienie kadr miejscowych instytucji. Projekt będzie realizowany z zaangażowaniem polskich przedsiębiorstw z sektora ICT i wodnego oraz szkół wyższych.

Wiceminister Jabłoński odwiedził także Instytut Hodowli Zwierząt (Livestock Training Agency - LITA) w Tengeru, wspierany przez Polskę od ponad dziesięciu lat poprzez podnoszenie kompetencji kadry kształcącej specjalistów ochrony zdrowia zwierząt oraz poprawę zaplecza infrastrukturalnego i doposażenie w nowoczesny sprzęt laboratoryjny. Wizyta objęła również ośrodek organizacji APOPO w Morogoro, zajmującej się diagnostyką i wykrywaniem zakażeń gruźlicą przez wielkoszczury południowe. Dzięki Polskiej pomocy rozszerzono program detekcji gruźlicy w Tanzanii i objęto nim kolejne kliniki w rejonie Dodomy i Morogoro.

Wiceszef polskiej dyplomacji złożył również wizytę na polskim cmentarzu w Tengeru (największym polskim cmentarzu w Tanzanii dla cywilnych wygnańców towarzyszących Armii gen. Andersa), spotkał się także z Polonią oraz polskimi misjonarzami pracującymi w Tanzanii.

Wizycie wiceministra Jabłońskiego towarzyszyła zorganizowana przez MSZ misja gospodarcza złożona z przedstawicieli polskich firm zainteresowanych obecnością na tanzańskim rynku. 

 

 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}