W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspieramy rozwój przedsiębiorczości dziewcząt i kobiet z Gór Usambara w Tanzanii

09.12.2023

W ramach jednego z tegorocznych projektów rozwojowych dofinansowywanych przez Ambasadę RP w Dar es Salaam ze środków Polskiej pomocy w Górach Usambara w Tanzanii powstaje suszarnia owoców. To projekt z obszaru edukacji zawodowej dla młodych kobiet, który ma stworzyć dla nich warunki dogodne do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności oraz stymulować rozwój lokalnej przedsiębiorczości poprzez zwiększanie szans na podjęcie pracy zarobkowej.

Segerea_4

Statystycznie w rejonie miejscowości Mtae w górach Usambara w Tanzanii zaledwie 14-20% dzieci zdaje egzamin na zakończenie szkoły podstawowej, będący niezbędną formalnością do kontynuowania nauki w szkole średniej. Większość dzieci kończy edukację w wieku 13-14 lat, bez zdobycia jakiegokolwiek fachu czy możliwości realnego zarabiania na życie.  Dotyczy to w szczególności młodych dziewcząt, których sytuacja jest tu szczególnie trudna. Podczas gdy tradycyjne formy zatrudnienia (kierowcy motocykli, sklepikarze, farmerzy) zarezerwowane są w rejonie głównie dla mężczyzn, dla dziewcząt jedyną przyszłością nadal najczęściej pozostają wczesne zamążpójście (często jeszcze długo przed ukończeniem 18. roku życia) oraz macierzyństwo – w tym często wiążące się z  zagrażającymi życiu i zdrowiu nastoletnimi ciążami. Kobiety najczęściej pozostają niesamodzielne finansowe, poza ewentualną drobną sprzedażą detaliczną na targach, nie  mają szansy na jakikolwiek rozwój własny ani niezależność.

Manufaktura ma przede wszystkim zapewnić uczestniczącym w projekcie dziewczętom i kobietom, które zakończyły edukację na etapie podstawowym, znalezienie zatrudnienia. Tym samym ma zwiększyć ich szansę na wyjście z tradycyjnego kręgu ról uniemożliwiającego ich samorozwój i zdobywanie niezależności finansowej, ale także podnieść możliwości ich uczestnictwa w gospodarczym rozwoju regionu. Dodatkowo produkcja wymagająca zaopatrzenia w owoce daje realne możliwości zarobkowe kobietom handlującym owocami w rejonie Mtae.

Budynek manufaktury powinien zostać sfinalizowany do końca br. – prace konstrukcyjne znajdują się w zaawansowanym stadium. W ramach projektu zakupiono już urządzenia pozwalające na rozpoczęcie produkcji, przeprowadzono też m.in. szkolenia grupy administracyjnej nt. przedsiębiorczości, marketingu i księgowości. Wkrótce odbędzie się także szkolenie uczestniczek projektu z obsługi suszarki do owoców. W momencie pojawienia się na rynku mango (prawdopodobnie na początku grudnia), po szkoleniu z BHP, rozpocznie się asystowana produkcja pod nadzorem szkoleniowców oraz koordynatorów projektu.

Miejsce realizacji projektu odwiedził Konsul RP Wojciech Łysak, który spotkał się z jego koordynatorami – p. Dagmarą Ikiert i p. Abdulkadirem Kaniki – oraz pracującymi na miejscu dziewczętami i kobietami z Gór Usambara i polską wolontariuszką wspierającą projekt. Pogratulował on wszystkim ogromnego zaangażowania w przedsięwzięcie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}