W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc wesprze akcję ratunkową po katastrofie w Bejrucie

06.08.2020

- Podjęliśmy działania w celu przekazania Libanowi pomocy międzynarodowej – poinformował wiceminister Paweł Jabłoński w trakcie konferencji prasowej, która miała miejsce w środę w MSZ. – Polska działa w ramach solidarności bo solidarność jest tą wartością, którą Polska także w polityce międzynarodowe od lat się kieruje – dodał wiceszef MSZ. Gotowość niesienia pomocy przez Polskę miejscowym władzom zgłosiła Ambasada RP w Bejrucie jeszcze wczoraj, 4 sierpnia, bezpośrednio po wydarzeniu. Już dziś z Warszawy wyleci do Bejrutu specjalny samolot z misją ratowniczą. W konferencji prasowej wziął także udział pan Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

komunikat wybory

W związku z tragicznym wydarzeniem w Bejrucie spowodowanym wybuchem w portowej części miasta Polska wysyła misję ratowniczą. Weźmie w niej udział grupa poszukiwawczo-ratownicza Państwowej Straży Pożarnej, składająca się z 43 ratowników i 4 psów, w celu włączenia się w trwającą akcję ratunkową. W tym samym transporcie znajdzie się również 6-osobowa grupa personelu medycznego oraz pięciu ekspertów pomocy humanitarnej Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Do Libanu zostaną wysłane również leki i artykuły medyczne, niezbędne podczas niesienia pierwszej pomocy, takie jak kompresy, opatrunki czy opaski uciskowe.

Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał dziś telefonicznie z Ministrem Spraw Zagranicznych Libanu, Panem Charbelem Wehbe. Podczas rozmowy złożył kondolencje w związku z wybuchem w bejruckim porcie. Przekazał wyrazy współczucia, solidarności oraz wsparcia poszkodowanym i rodzinom ofiar, deklarując gotowość Polski do pomocy w działaniach na rzecz stabilizacji sytuacji, podejmowanych przez libański rząd. Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony polskiej. Należy podkreślić, że w związku z zaistniałym zdarzeniem, Ambasada RP w Bejrucie rozpoczęła monitorowanie sytuacji również w kontekście przebywających w Libanie rodaków. Wystosowano ostrzeżenie dla polskich obywateli za pomocą systemu Odyseusz (smsy i e-maile) oraz za pomocą mediów elektronicznych. Nawiązano kontakt z Polakami, co do których polscy dyplomaci posiadali informację, że mogą przebywać w Bejrucie. Dotychczas nie uzyskano informacji o poszkodowanych obywatelach polskich, ale sprawa jest monitorowana na bieżąco.

Polska od lat realizuje projekty humanitarne i rozwojowe w Libanie, który od 2012 r. pozostaje priorytetowym krajem polskiej pomocy humanitarnej i jednym z głównych jej biorców. Na przestrzeni kilku lat udało się zbudować obraz Polski jako wiarygodnego i rozpoznawalnego donatora, między innymi dzięki stałej obecności polskich organizacji pozarządowych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

{"register":{"columns":[]}}