W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-tunezyjskie konsultacje polityczne

27.05.2021

- Tunezja jest dla nas ważnym partnerem, z którym chcemy rozwijać dobre i przyjazne relacje we wszystkich dziedzinach – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w rozmowie ze swoim tunezyjskim odpowiednikiem, Mohamedem Ali Naftim. Głównymi tematami dzisiejszych konsultacji w formule zdalnej była bilateralna współpraca gospodarcza i polityczna oraz wymiana doświadczeń związanych ze skutkami pandemii COVID-19.

konsultacje

Rozmówcy zgodzili się co do istnienia dużego i nie w pełni wykorzystanego potencjału rozwoju współpracy handlowo-inwestycyjnej, wzajemnych kontaktów wojskowych, wymiany ekspertyzy w sektorze rolnym i ochrony środowiska oraz dialogu między społeczeństwami, uwzględniającego współpracę naukową, akademicką oraz kulturalną. Odnotowano wzrost zainteresowania polskich firm obecnością na rynku tunezyjskim oraz zwiększenie gotowości tunezyjskich przedsiębiorców do realizacji wspólnych projektów biznesowych z polskimi partnerami.

Wśród tematów wideokonferencji znalazły się ponadto kwestie rozszerzenia bazy traktatowej oraz współpracy w dziedzinie turystyki, w tym połączeń lotniczych i bezpieczeństwa polskich turystów w Tunezji.

Polska wspierała i będzie wspierać transformację demokratyczną, ekonomiczną i społeczną Tunezji – powiedział wiceminister Jabłoński, deklarując wolę zdynamizowania relacji dwustronnych i dialogu politycznego po zakończeniu pandemii COVID-19.

Regularne spotkania konsultacyjne na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Tunezji stanowią ważny element  współpracy ministerstw spraw zagranicznych obu krajów i odbywają się naprzemiennie w Warszawie i Tunisie. Poprzednia edycja odbyła się w lutym  2017 r. w Tunezji.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego

fot. Łucja Sucharska / MSZ