W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje Premiera Mateusza Morawieckiego z liderami UE nt. Białorusi, Chin i Turcji

10.09.2020

Szef polskiego rządu wziął udział w wideokonsultacjach grupy przywódców unijnych państw z Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, podczas których poruszył kwestie związane z aktualną sytuacją międzynarodową, w tym na Białorusi i w Rosji. Liderzy UE rozmawiali także na temat relacji handlowych z Chinami oraz unijnej polityki wobec Turcji. Wymiana stanowisk poprzedza zaplanowaną na 14 września wideokonferencję UE–Chiny oraz nadzwyczajną Radą Europejską (24-25 września).

KPRM - wideokonsultacje z grupą liderów

W wideokonferencji uczestniczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel, której kraj sprawuje przewodnictwo w Radzie UE, oraz premierzy Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Łotwy, Malty i Szwecji.

Podczas spotkania Premier Mateusz Morawiecki poruszył z unijnymi liderami kwestie związane z aktualną sytuacją na Białorusi i w Rosji. Szef polskiego rządu wskazał w tym kontekście na niedawną kwestię otrucia opozycjonisty A. Nawalnego oraz wątpliwości dotyczące przyszłości projektu gazowego Nord Stream 2. Premier poinformował również przywódców UE o swoim spotkaniu z S. Cichanouską, P. Łatuszką i W. Kawalkawą oraz wsparciu Polski dla społeczeństwa białoruskiego.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął konsultacje z przywódcami państw UE, które mają ułatwić uzgodnienie stanowisk przed posiedzeniem Rady Europejskiej 24-25 września. Na szczycie planowane jest między innymi przeprowadzenie strategicznej debaty unijnych liderów na temat stosunków z Turcją.

Poza unijną polityką zagraniczną (Chiny, Turcja, a także ostatnie wydarzenia w zakresie wschodniego wymiaru polityki sąsiedztwa) Rada Europejska poświęcona będzie także kwestiom gospodarczym (w tym rynek wewnętrzny, działania na rzecz odbudowy gospodarczej po kryzysie wywołanym COVID-19, agenda cyfrowa oraz polityka przemysłowa). Podczas RE premier Mateusz Morawiecki poruszy także kwestie związane z sytuacją na Białorusi.