W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Rau wziął udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

08.12.2020

Relacje Unii Europejskiej z USA i autonomia strategiczna UE były głównymi tematami Rady do Spraw Zagranicznych (FAC).

FAC Bruskela

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE w ramach spraw bieżących odnieśli się do sytuacji w Gruzji po wyborach parlamentarnych, działań Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego, sytuacji na Białorusi, w Hongkongu, Wenezueli i Libii, a także do działań UE w dziedzinie praw człowieka.

W odniesieniu do sytuacji na Białorusi, minister Rau zaznaczył, że brak gotowości władz do dialogu ze społeczeństwem i utrzymujące się represje wobec pokojowych manifestantów wymagają szybkiego wdrożenia już uzgodnionych przez UE działań, również w postaci przyjęcia kolejnej transzy sankcji. Wyraził też oczekiwanie, że zgodnie z decyzją szefów państw i rządów podjętą na posiedzeniu Rady Europejskiej 1-2 października br., Komisja Europejska przedstawi niebawem plan wsparcia gospodarczego dla przyszłej, demokratycznej Białorusi.

Podczas dyskusji nt. relacji transatlantyckich minister Zbigniew Rau podkreślił, że ścisłe relacje z USA powinny być priorytetem UE. Zaznaczył, że w pierwszej kolejności należy skupić się na zacieśnieniu współpracy w kwestiach, w których UE i przyszła administracja USA mają zbieżne podejścia, takich jak multilateralizm, odbudowa gospodarek po pandemii COVID-19, a także tworzenie połączeń infrastrukturalnych, w tym w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Odnosząc się do omawianej na posiedzeniu kwestii rozumienia autonomii strategicznej UE, minister Rau podkreślił, że rozwój zdolności działania UE na skalę globalną w sferze bezpieczeństwa i gospodarki powinien odbywać się w ścisłej współpracy z państwami podzielającymi nasze wartości, w szczególności USA.