W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej

11.03.2022

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w dwudniowym spotkaniu szefów państw i rządów UE w Wersalu. Unijni przywódcy przeprowadzili dyskusję o sytuacji na Ukrainie oraz bezpieczeństwie związanym z polityką obronną i energetyczną UE. Ponadto liderzy UE rozmawiali na temat dalszego unijnego rozwoju gospodarczego oraz nowego europejskiego modelu wzrostu.

Euco_versailles

"Po kilku godzinach dobrej, ożywionej debaty, stało się jasne dla wszystkich, że chcemy zobaczyć Ukrainę w Unii Europejskiej" – stwierdził szef polskiego rządu.

W oczekiwaniu na opinię Komisji Europejskiej w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej państwa członkowskie zapewniły, że bez zbędnej zwłoki będą nadal pogłębiać partnerstwo z tym państwem i wspierać Ukrainę na jej europejskiej drodze. Ponadto, Rada Europejska wezwała Rosję do niezwłocznego i bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych, a także wycofania wszystkich sił i sprzętu wojskowy z całego terytorium Ukrainy. Szefowie państw i rządów wyrazili też uznanie dla narodu ukraińskiego za odwagę w obronie swojego kraju oraz kultywowania takich wartości jak wolność i demokracja. 

Rozmowy liderów skoncentrowane były również na obecnej sytuacji energetycznej, która wymaga podjęcia pilnych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu do państw członkowskich UE i członków Wspólnoty Energetycznej (w tym w szczególności Ukrainy i Mołdawii) w obecnym i przyszłym roku. Państwa członkowskie wyrażają zgodność co do tego, że kwestia ta musi być ściśle koordynowana w ramach UE oraz współpracy z partnerami.

Szefowie państw i rządów zapowiedzieli dalsze prace nad zbudowaniem solidniejszej bazy ekonomicznej, zmniejszeniem zależności strategicznych i wzmocnieniem dostawy krytycznych surowców i półprzewodników. Innowacje i zrównoważona produkcja leków będą wspierane poprzez finansowanie badań i budowanie zdolności produkcyjnych w zakresie produktów krytycznych.

Podczas posiedzenia Polska z zadowoleniem przyjęła zaproponowany pakiet obronny obejmujący mapę drogową dla rozwoju technologii krytycznych w sektorze obronnym i bezpieczeństwa UE.

Pełny tekst deklaracji – LINK

{"register":{"columns":[]}}