W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obrady szefów dyplomacji państw członkowskich UE z udziałem ministra Zbigniewa Raua

22.03.2021

Relacje z Rosją, stosunki z Turcją, południowe sąsiedztwo UE oraz dyskusja z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet były głównymi punktami posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

2021.03.22 Bruksela , Belgia . Minister Zbigniew Rau . FAC .Fot. Tymon Markowski / MSZ

Podczas dyskusji na temat bieżących spraw międzynarodowych, minister Rau wskazał na konieczność reakcji UE na potęgujące się represje wobec społeczeństwa obywatelskiego w Rosji.‎ Podkreślił, że prawa człowieka powinny być głównym elementem dialogu politycznego UE z Rosją. Zaznaczył, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej konieczne jest uzgodnienie przez szefów państw i rządów kontynuacji stanowczej i zrównoważonej, opartej na "pięciu zasadach podstawowych", polityki UE wobec Rosji.

Relacje z Turcją omówiono w ramach przygotowań do dyskusji przywódców na marcowej Radzie Europejskiej. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na trwałą poprawę relacji Turcji – sojusznika w NATO i kluczowego partnera UE - z Grecją i Cyprem. Ocenił, że w dalszych wysiłkach UE konieczna jest kontynuacja podejścia łączącego w sobie opcje zróżnicowanych scenariuszy politycznych wobec Turcji.

W dyskusji nt. południowego sąsiedztwa, ministrowie podkreślali zasadność prowadzenia skutecznej i zrównoważonej polityki UE, w tym zwiększenia intensywności kontaktów wysokiego szczebla z południowymi sąsiadami UE w celu zachęcenia ich do niezbędnych reform, z poszanowaniem lokalnych uwarunkowań i wrażliwości. Zgodzili się także, iż niezbędne jest wsparcie perspektyw rozwoju gospodarczego krajów sąsiedzkich UE oraz wzmocnienie ich struktur państwowych w zakresie zarządzania granicami.

Podczas dyskusji szefów dyplomacji UE z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet, minister Rau wyraził podziękowania za jej aktywność w dokumentowaniu naruszeń praw człowieka, w tym za ostatni raport na temat Białorusi

Rada przyjęła ponadto pakiet sankcji obejmujący 11 osób i 4 podmioty odpowiedzialne  za naruszenia praw człowieka w różnych krajach.