W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego z udziałem Stałego Przedstawiciela RP przy UE

02.09.2021

Ambasador Andrzej Sadoś wziął udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych PE (AFET) na temat trwającego kryzysu migracyjnego na granicach państw członkowskich UE z Białorusią. Podczas zorganizowanej z inicjatywy grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów debaty, Ambasador Andrzej Sadoś przypomniał eurodeputowanym, że nie ma wątpliwości, iż kryzys migracyjny na granicach z Białorusią został zaplanowany i systemowo zorganizowany przez władze białoruskie. „Jedność i wielowymiarowe wsparcie ze strony UE i jej państw członkowskich jest kluczem do skutecznego reagowania na wyzwanie rzucone przez Mińsk” - stwierdził.

PE_AAS

Odnosząc się do kwestii migracyjnych Ambasador Sadoś poinformował, że od stycznia do sierpnia odnotowano ponad 3700 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią, a zdecydowaną większość, ponad 3300, w ubiegłym miesiącu. Granicę przekraczali głównie obywatele Iraku, Afganistanu, Rosji, Syrii i Somalii.  Ponadto, Ambasador Sadoś powiedział, że obecnie po białoruskiej stronie przebywa około 30 osób, a władze w Mińsku regularnie wymieniają część tej grupy zapewniając jej żywność. Stały Przedstawiciel zapewnił, że Polska jest gotowa zagwarantować wszelką, niezbędną ochronę osobom wjeżdżającym zgodnie z międzynarodowym prawem uchodźczym. Ambasador podkreślił też, że wykorzystywanie migrantów przez białoruski reżim zagraża bezpieczeństwu i stabilności Unii Europejskiej oraz jest łamaniem praw człowieka i elementem wojny hybrydowej.

W posiedzeniu komisji AFET uczestniczyli również m.in. Wiceminister Spraw Zagranicznych Litwy, Mantas Adomėnas, reprezentująca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy, Zanda Kalniņa-Lukaševica i Luc Devigne z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. W dyskusji Posłowie do PE  zgodnie wyrażali zaniepokojenie działaniami Białorusi i wzywali Unię do zintegrowanej reakcji i dbania o bezpieczeństwo wewnętrzne na najwyższym poziomie.