W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie połączonych delegacji Parlamentu Europejskiego: UE-Białoruś i UE-Rosja

09.09.2020

Sytuacja na Białorusi oraz sprawa otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego były głównymi tematami połączonego posiedzenia dwóch delegacji Parlamentu Europejskiego UE-Białoruś i UE-Rosja. W spotkaniu, które odbyło się w formule wideokonferencji uczestniczył Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

Zdjęcie z wideokonferencji: PE, UE-RU i UE-BY

„Z inicjatywy Polski Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa zwołał nadzwyczajną wideokonferencję ministrów spraw zagranicznych UE w dniu 14 sierpnia, a przewodniczący Rady Europejskiej 19 sierpnia zorganizował wideokonferencję szefów państw i rządów UE w celu omówienia sytuacji na Białorusi i dalszych działań UE w tym zakresie” - podkreślił w swoim przemówieniu Ambasador Sadoś. „Stosunki między Unią Europejską a Białorusią mogą się w pełni rozwinąć tylko wtedy, gdy przestrzegane są prawa człowieka i zasady demokracji. Niestety, ponieważ władze Białorusi kontynuują represje wobec pokojowych demonstrantów, istnieje potrzeba wywierania międzynarodowego nacisku na natychmiastowe powstrzymanie przemocy i uwolnienie wszystkich więźniów przetrzymywanych z powodów politycznych" - dodał.

Wynikiem przeprowadzonych rozmów jest wspólne oświadczenie przewodniczących obu delegacji: Ryszarda Czarneckiego oraz Roberta Biedronia.

Materiały

Robert BIEDRON Ryszard CZARNECKI​_Joint statement​_Russia and the political crisis in Belarus
Robert​_BIEDRON​_Ryszard​_CZARNECKI​_Joint​_statement​_Russia​_and​_the​_political​_crisis​_in​_Belarus.pdf 0.03MB