W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Ogólnych w Luksemburgu

23.06.2021

Przygotowania do najbliższej Rady Europejskiej (24-25 czerwca), koordynacja działań w związku z pandemią COVID-19, a także wysłuchania w ramach procedury art. 7 TUE były głównymi tematami spotkania ministrów zajmujących się sprawami europejskimi. Polskę reprezentował Minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański.

Mksz_GAC

Ministrowie omówili szczegółowo program nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej, na której przywódcy UE przeprowadzą debatę na temat COVID-19, odbudowie gospodarczej, migracji i stosunkach zewnętrznych (Rosji i Turcji), a także o sprawie ostatnich ataków cybernetycznych na Polskę.

W punkcie dotyczącym rozszerzenia UE prezydencja poinformowała o porozumieniu z Parlamentem Europejskim w sprawie IPA III. Rada przeprowadziła też wymianę poglądów na temat negocjacji akcesyjnych z Republiką Macedonii Północnej i Republiką Albanii.

Prezydencja poinformowała ministrów o wynikach lizbońskiego wydarzenia obywatelskiego oraz o pierwszej sesji plenarnej konferencji na temat przyszłości Europy.

Ponadto, w ramach procedury art. 7 odbyły się wysłuchania Polski i Węgier.

Na marginesie Rady odbyły się konferencje międzyrządowe z Serbią i Czarnogórą poświęcone kwestiom związanym z zastosowaniem nowej metodologii rozszerzenia do obowiązujących ram negocjacyjnych. Polskę na konferencjach reprezentował Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.