W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Zagranicznych (FAC)

13.07.2020

Współpraca UE z Turcją oraz relacje między UE a regionem Ameryki Łacińskiej i Karaibów w kontekście pandemii COVID-19 to główne tematy Rady ds. Zagranicznych, podczas której Polskę reprezentował Minister Jacek Czaputowicz.

FAC

"Wyrażamy solidarność z Cyprem i Grecją w obronie ich suwerennych praw i popieramy próby rozwiązania spornych kwestii w dialogu UE z Turcją, która mimo rozbieżności pozostaje ważnym partnerem UE" - stwierdził szef polskiej dyplomacji.

W dyskusji nt. Turcji ministrowie omówili ostatnie działania tego kraju w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Cypru, zapowiedzi wierceń na greckim szelfie kontynentalnym oraz naruszenia przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych Grecji. Minister Jacek Czaputowicz wyraził solidarność z Grecją i Cyprem, popierając działania mediacyjne Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella.

W odniesieniu do wpływu pandemii COVID-19 i będącego jej konsekwencją kryzysu na kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów, minister Czaputowicz podkreślił, że pomoc UE dla regionu jest wyrazem solidarności, ale także dobrze pojętego interesu UE. "UE powinna zadbać o efektywność i widoczność swoich działań, aby nie utracić pola na rzecz innych aktorów" – podkreślił polski minister spraw zagranicznych.

W ramach spraw bieżących, ministrowie omówili m.in. sytuację w Libii i Wenezueli oraz bliskowschodni proces pokojowy. 

W przeddzień posiedzenia minister Jacek Czaputowicz spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch oraz Wysokim Przedstawicielem Josepem Borrellem. Szefowie dyplomacji rozmawiali m.in. na temat konfliktu w Libii, roli Turcji, ale także o sytuacji w Hongkongu i możliwej reakcji Unii Europejskiej.

 

Źródło: własne, Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Zdjęcia (3)