W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu

21.06.2021

Zaangażowanie UE na Białorusi i w Iraku oraz relacje z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów były głównymi punktami poniedziałkowego posiedzenia FAC w Luksemburgu. Istotnym elementem rozmów była też kampania ataków cybernetycznych przeciwko Polsce. Ministrowie spotkali się również ze Swiatłaną Cichanouską. Polskę reprezentował Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau.

fac_lux1

Podczas dyskusji nt. Białorusi minister Rau podziękował za publikację przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, który jest ofertą wsparcia UE dla społeczeństwa białoruskiego w przypadku wprowadzenia zmian demokratycznych. Wyraził zadowolenie z wdrożenia decyzji majowej Rady Europejskiej podjętej w odpowiedzi na wymuszone lądowanie w Mińsku samolotu Ryanair. Szef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie przyjęcia przez Radę kolejnego pakietu sankcji wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za represje i uprowadzenie Ramana Pratasiewicza, oraz szybkiego postępu prac nad ukierunkowanymi sektorowymi sankcjami ekonomicznymi: „Sankcje są odwracalne: ich możliwe zniesienie zależy od dalszych działań Mińska w tym m.in. zaprzestania represji, wypuszczenia więźniów oraz rozpoczęcia dialogu ze społeczeństwem, który powinien prowadzić do wolnych i sprawiedliwych wyborów” – zaznaczył.

W trakcie spotkania ze Swiatłaną Cichanouską minister Rau podziękował za wytrwałość i zaangażowanie na rzecz społeczeństwa białoruskiego i zapewnił o zaangażowaniu Polski w działania na rzecz praw człowieka na Białorusi.

W dyskusji nt. Iraku omawiano działania rządu w Bagdadzie wzmacniające suwerenność i bezpieczeństwo państwa. Zapewniono o dalszym zaangażowaniu UE w stabilizację i odbudowę Iraku w wymiarze wojskowym i humanitarnym.

W odniesieniu do współpracy relacji UE z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów pokreślono priorytet walki z pandemią i przyspieszenia dostaw szczepionek, przy wzmocnieniu widoczności unijnych działań w tym zakresie. Zwrócono uwagę na rosnące wpływy Rosji i Chin w regionie. Podkreślono wagę umów handlowych i stowarzyszeniowych między UE a krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Strona polska wyraziła oczekiwanie, że szefowie państw i rządów potwierdzą znaczenie tzw. pięciu zasad jako podstawy polityki UE wobec Rosji podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej (24-25 czerwca br.).

Minister Rau poinformował również o trwającej od września 2020 r. kampanii ataków cybernetycznych i dezinformacyjnych, prawdopodobnie pochodzących z terenu Rosji, skierowanej przeciwko członkom rządu i parlamentu RP, jak również niektórym polskim dziennikarzom. 

 

Źródło: MSZ/własne 

 

 

Zdjęcia (4)