W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Zagranicznych z udziałem Ministra Zbigniewa Raua

13.12.2021

Głównym tematem Rady była sytuacja na granicy UE z Białorusią oraz generowane przez Rosję napięcie wokół Ukrainy. Szefowie MSZ państw unijnych zgodzili się co do potrzeby wysłania jasnego sygnału przeciwko potencjalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę.

FAC

„Wskazywałem, że celem UE, nawet całej transatlantyckiej wspólnoty, jest deeskalacja napięcia wokół Ukrainy, ale ta deeskalacja powinna być osiągnięta poprzez odstraszanie. Kiedy nie będzie tej symetrii, to może być zachęta do dalszych działań Rosji, które postrzegamy jako zmierzające do deterioracji bezpieczeństwa na wschodniej flance, zarówno UE jak i NATO” – oświadczył minister spraw zagranicznych. Dodatkowo, Pan Minister wskazał, że w przypadku próby inwazji rosyjskiej na Ukrainę możliwe jest przyjęcie kolejnych dotkliwych sankcji wobec Rosji. Ta kwestia jest omawiana przez UE z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Minister Zbigniew Rau podkreślił, że jakikolwiek atak Rosji na Ukrainę będzie dla Moskwy „bardzo kosztowny”.

Ponadto, obecni na Radzie ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się na sankcje wobec tzw. Grupy Wagnera – organizacji militarnej związanej z Rosją, która prowadzi operacje w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, Afryki, a także na Ukrainie. Jest to grupa składająca się z najemników rosyjskich, która przyczynia się do rozprzestrzeniania wpływów Rosji w strefach konfliktów. Zgodnie z rezolucją Parlamentu Europejskiego powinna być traktowana jako podmiot zależny od państwa rosyjskiego.

W kontekście zbliżającego się szczytu Unia Europejska – Unia Afrykańska ministrowie omówili także stosunki z Afryką. Przedyskutowano ogólną sytuację na kontynencie afrykańskim, wraz z jego obecnymi wyzwaniami, w tym dostęp do szczepień i energii, odbudowa popandemiczna, niestabilna sytuacja bezpieczeństwa, nielegalna migracja i rywalizacja ze strony Chin i Rosji.

W ramach stosunków Unii Europejskiej z Azją Centralną państwa członkowie podkreślały wagę współpracy w obszarze konektywności i bezpieczeństwa, natomiast w kontekście Afganistanu zwracały uwagę na konieczność dostarczania pomocy humanitarnej oraz gwarancji praw kobiet i dziewcząt, w tym dostępu do edukacji.

Minister Zbigniew Rau wziął również udział w nieformalnym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Kataru, które było poświęcone sytuacji w Afganistanie oraz wpływowi ostatnich wydarzeń w tym kraju na ogólną sytuację w regionie. Minister zaznaczył, że Polska obserwuje z zaniepokojeniem sytuację wewnętrzną w Afganistanie i postępujący tam kryzys humanitarny. Poinformował również o przekazaniu przez Polskę w tym roku 800 tys. dolarów na bezpieczeństwo żywnościowe za pośrednictwem UNHCR, UNICEF i Światowego Programu Żywnościowego.

Na końcu posiedzenia Rada zapoznała się też z informacją szefowej europejskiej misji obserwacyjnej w Wenezueli nt. wyborów regionalnych i wstępnych zaleceń misji.

{"register":{"columns":[]}}