W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Zagranicznych z udziałem ministrów obrony

06.05.2021

Współpraca strukturalna (PESCO), prace nad strategicznym kompasem UE, a także wymiana poglądów z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem były głównymi punktami posiedzenia Rady ds. Zagranicznych w formacie obronność. Polskę reprezentował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

mmb_facdef

„Odczytujemy jako sukces, również Polski, fakt że programy w ramach współpracy wojskowej PESCO zostały otwarte na możliwość udziału państw spoza UE: Kanady, Norwegii i Stanów Zjednoczonych” – stwierdził Minister Mariusz Błaszczak po zakończeniu posiedzenia.

W kontekście prac nad kompasem strategicznym dyskusja skoncentrowała się na kwestiach związanych ze zwiększeniem skuteczności zaangażowania operacyjnego i lepszego przygotowania UE na przyszłe kryzysy.

Podczas lunchu roboczego z Sekretarzem Generalnym NATO ministrowie podkreślali role i znaczenie komplementarności działań UE oraz NATO w obszarze bezpieczeństwa i obrony.

Ponadto, ministrowie obrony omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie Ukrainy, Sahelu oraz Mozambiku.