W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Europejskiej z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego

22.10.2021

W pierwszym dniu posiedzenia Rady Europejskiej szefowie państw i rządów państw członkowskich UE przeprowadzili dyskusję o cenach energii, COVID19, handlu, relacjach zewnętrznych oraz praworządności.

re2

Szefowie państw rozpoczęli spotkanie od wymiany poglądów na temat podwyżek cen energii, które dotykają obecnie niemal całą Europę. Konkluzje w tej sprawie zostały przyjęte podczas kolacji roboczej. Kolejnym tematem szczytu było przeciwdziałanie Covid-19, w tym proces szczepień oraz koordynacja i przygotowania do kolejnej fali pandemii. Rada Europejska przeprowadziła też dyskusję o porozumieniach handlowych Unii Europejskiej z zewnętrznymi partnerami. Podczas kolacji pojawił się również temat przygotowań do zbliżających się międzynarodowych spotkań - rozpoczynającej się pod koniec października w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 a także listopadowego szczytu ASEM (Azja-Europa) i grudniowego szczytu Partnerstwa Wschodniego. W kontekście praworządności szefowie rządów wskazywali na potrzebę znalezienia kompromisu i poszanowania różnych poglądów w tej sprawie. „Na szczycie UE poinformowałem, że Polska planuje kolejny etap reformy wymiaru sprawiedliwości; Polska nie zgodzi się na to, aby rozstrzygnięcia sądowe w naszym kraju były uznawane za nieważne” – podsumował szef polskiego rządu.

Liderzy podczas drugiego dnia posiedzenia ocenili realizację konkluzji RE z zakresu polityki migracyjnej z czerwca 2021 r. Ostatnie wydarzenia na granicach zewnętrznych UE wyraźnie wskazują, że UE nie jest odpowiednio zabezpieczona przed atakami hybrydowymi, wykorzystującymi migrację jako instrument połączony z działaniami dezinformacyjnymi. „Potępienie działań reżimu Łukaszenki i jego mocodawcy było jednoznaczne i jest to na pewno problem, który udało nam się uwspólnić i przekonać naszych partnerów, że to właśnie zdecydowane działania będą służyć UE do skutecznej ochrony jej granic” – stwierdził Premier. Ponadto Rada Europejska dokonała przeglądu postępów w pracach nad agendą cyfrową oraz w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}