W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w wideokonferencji z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią

21.08.2021

Sytuacja na granicy z Białorusi była tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii. Wideokonferencja dotyczyła sytuacji na granicach z Białorusią, spowodowanej przez reżim Alaksandra Łukaszenki napływem migrantów do Europy.

vtc_border

Premierzy wymienili informacje dotyczące prowadzonych działań oraz sytuacji na granicy. Rozmówcy zgodzili się, że bieżąca współpraca Polski i państw bałtyckich przebiega płynnie. Podejmowane działania na rzecz ochrony granic z Białorusią przynoszą w ostatnich tygodniach pozytywny skutek. Zanotowano znaczący spadek liczby incydentów związanych z próbami nielegalnego przekraczania granicy. 

Szefowie rządów zgodzili się, że istnieje potrzeba wspólnych działań w zakresie precyzyjnego informowania opinii publicznej i partnerów międzynarodowych. Ważne będzie przekazywanie prawdziwych informacji na temat rzeczywistej sytuacji na granicach oraz działań podejmowanych przez służby Polski, Litwy i Łotwy. Komunikacja odbędzie się z uwzględnieniem organizacji zajmujących się prawami człowieka, NGO, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Elementem działań hybrydowych prowadzonych przez Białoruś jest dezinformacja. Reżim oskarża m.in. o „niehumanitarne traktowanie uchodźców na granicy”. Na granicy zewnętrznej UE z Białorusią nie ma „ziemi niczyjej”, czyli szarej strefy, na której nikt nie ponosi odpowiedzialności za los przebywających tam osób. W rzeczywistości jest to terytorium białoruskie, a władze tego kraju ponoszą pełną odpowiedzialność za sytuację obywateli innych państw, których legalnie wpuściły na swoje terytorium. 

Wzrost nielegalnej migracji z Białorusi jest postrzegany przez szefów rządów Polski i państw bałtyckich, jako działania destabilizujące sytuację na granicy prowadzone przez reżim Alaksandra Łukaszenki.  Wszystkie państwa Unii Europejskiej mają obowiązek ochrony granicy i niedopuszczania do jej nielegalnego przekraczania. Należy podkreślić, że osoby, które faktycznie przekroczyły granicę, zostały otoczone opieką w przygotowanych do tego celu ośrodkach. Premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przyjmą wspólne oświadczenie w tej sprawie.  

źródło: KPRM/własne