W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu

21.10.2020

Podczas dwudniowego posiedzenia w Luksemburgu, ministrowie osiągnęli trzy ważne porozumienia dla europejskiego sektora rolnictwa i rybołówstwa. Uzgodniono ogólne podejście do pakietu reform wspólnej polityki rolnej (WPR), przyjęto konkluzje w sprawie strategii „od pola do stołu” oraz ustalono uprawnienia do połowów na Morzu Bałtyckim na 2021 r. Polskę na posiedzeniu reprezentował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

Arrivi info

W trakcie debaty nad kwotami połowowymi, Polska podkreśliła, iż z uwagi na pogarszającą się sytuację biologiczną na Bałtyku, konieczność ochrony bałtyckich gatunków ryb powinna być priorytetem w trakcie podejmowania decyzji. Jednocześnie należy dostrzec społeczno–gospodarcze konsekwencje decyzji zmierzających do ograniczeń w działalności połowowej. Mając to na uwadze, Polska zaapelowała do Komisji Europejskiej o gwarancje finansowe dla polskich rybaków na poczet kolejnej perspektywy finansowej 2021-2027. Ostatecznie, rozporządzenie ustalające kwoty połowowe na Morzu Bałtyckim na rok 2021 zostało przyjęte większością kwalifikowaną, przy braku poparcia Polski. Ogólne zmniejszenie całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) w Morzu Bałtyckim w 2021 roku wyniesie około 6%.

Po dwudniowej sesji negocjacyjnej ministrowie uzgodnili również ogólne podejście do pakietu reform WPR po 2020 r. Państwa członkowskie zobowiązały się do podjęcia wyższych ambicji środowiskowych poprzez wprowadzenie takich instrumentów, jak obowiązkowe ekoprogramy (nowość w porównaniu z obecną polityką) oraz wzmocniona warunkowość. Uzgodnione stanowisko zapewnia również państwom członkowskim niezbędną elastyczność w zakresie osiągania celów środowiskowych. Zakończenie negocjacji przez ministrów oznacza, że Rada UE ma teraz mandat polityczny do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim  w celu osiągnięcia ogólnego porozumienia w sprawie reformy WPR.

Pierwszego dnia posiedzenia Rada przyjęła jednogłośnie konkluzje w sprawie strategii „od pola do stołu”, popierając cel, jakim jest opracowanie europejskiego zrównoważonego systemu żywnościowego. Konkluzje zawierają dwojakie przesłanie polityczne ze strony państw członkowskich: zapewnienie wystarczającej i przystępnej cenowo żywności, przyczyniając się do neutralności klimatycznej UE do 2050 r. Oraz zapewniając godziwe dochody i silne wsparcie dla producentów.

{"register":{"columns":[]}}