W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada ds. Zagranicznych z udziałem ministrów obrony (FAC Defence)

16.11.2021

Sytuacja na zewnętrznych granicach UE z Białorusią oraz misje szkoleniowe UE oraz były głównymi tematami Rady ds. Zagranicznych w formacie obronność. Polskę reprezentował Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

fac_def

Na początku posiedzenia Polska zaprezentowała informację na temat wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, podkreślając działania białoruskiego reżimu mające na celu eskalację kryzysu.  Polska otrzymała pełne wsparcie i wyrazy solidarności od wszystkich państw członkowskich i przedstawicieli instytucji unijnych.

Sesja robocza poświęcona była wojskowym misjom szkoleniowym UE. Ministrowie odnosili się do działań bieżących misji, jak również do sposobu ich usprawnienia. Dodatkowo Polska, podobnie jak część państw naszego regionu, opowiedziała się za ustanowieniem wojskowej misji doradczej w zakresie reformy sektora obronnego na Ukrainie.

Ministrowie, w ramach lunchu roboczego, spotkali się również z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.  Spotkanie umożliwiło wymianę poglądów na temat współpracy UE-NATO, zwłaszcza w zakresie: nowych technologii, zmian klimatu, odporności i kosmosu, jak również w kontekście prac nad nową deklaracją UE-NATO, Kompasem Strategicznym i nową Koncepcją Strategiczną NATO.

{"register":{"columns":[]}}