W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada Europejska

25.06.2021

Podczas dwudniowej Rady Europejskiej z udziałem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego dyskusja liderów skoncentrowana była na stosunkach UE z Rosją, koordynacji w zakresie przeciwdziałania COVID19, migracjach, odbudowie gospodarczej oraz atakach cybernetycznych na Polskę.

AASSS

„Rada Europejska odrzuciła propozycję Francji i Niemiec, której ideą było spotkanie z Władimirem Putinem. Rosja kontynuuje prowadzenie konfrontacyjnej polityki wobec UE oraz jej sąsiadów” – stwierdził Premier Morawiecki po zakończeniu szczytu UE.

Polska podczas posiedzenia zaprezentowała stanowisko dotyczące stosunków z Rosją, wskazując na bezwzględne utrzymanie podejścia opartego na pięciu zasadach, wzmacnianiu odporności i asertywności w relacjach z Rosją. Przedmiotem dyskusji liderów był opublikowany przez KE i ESDZ komunikat poświęcony relacjom UE-Rosja.

Ponadto, Premier Morawiecki przedstawił informację o ostatnich cyberatakach i przedstawił propozycję wykorzystanie dostępnych środków w ramach wspólnej reakcji dyplomatycznej UE na wrogie działania cybernetyczne.

Rada Europejska podsumowała sytuację epidemiologiczną, postęp w procesie szczepień oraz działania koordynacyjne w odpowiedzi na pandemię COVID-19, w tym dotyczące ułatwiania korzystania przez obywateli UE z prawa do swobodnego przemieszczania się. Liderzy omówili również raport Komisji Europejskiej na temat wniosków wyciągniętych z pandemii (tzw. lessons learned).

Podczas szczytu kompleksowo omówiono temat polityki migracyjnej, ze szczególnym naciskiem na wymiar zewnętrzny, z uwzględnieniem sytuacji na wszystkich szlakach migracyjnych. Rada Europejska potępiła wszelkie działania podejmowane przez państw trzecie, mające na celu instrumentalizowanie migrantów do celów politycznych.

Liderzy przeprowadzili też dyskusję nad stanem implementacji instrumentu odbudowy, a także omówili zalecenia w sprawie polityki gospodarczej Wspólnoty.

W ramach szczytu strefy euro przenalizowano postępy w zakresie unii bankowej i unii rynków kapitałowych.