W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Europejskiej

11.12.2020

Podczas unijnego szczytu liderzy osiągnęli kompromis w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, który ma zostać przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro. Polskę na posiedzeniu reprezentował Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

EUCO_Dec

"Negocjacje budżetowe przyniosły nam bardzo dobry rezultat, bardzo dobry budżet. To środki, które mogą przysłużyć się do rozwoju, wyjścia z kryzysu, ale mieliśmy jeden zasadniczy problem - to był problem wieloznaczności, różnych zapisów, które odnosiły się do budżetu” – stwierdził na konferencji prasowej szef rządu. „W konkluzjach są konkretne zapisy, które rozdzielają, czym jest rozporządzenie, a czym traktat. Te wymiary są w pełni rozdzielone” – dodał.

Ponadto szefowie państw i rządów przeprowadzili dyskusje dotyczące koordynacji działań związanych z COVID19, głównie w zakresie szczepionek, testowania oraz kwestiach związanych z obostrzeniami wynikającymi z aktualnej sytuacji epidemicznej. Liderzy omówili również sprawy z zakresu bezpieczeństwa w kontekście zwalczania terroryzmu i brutalnego ekstremizmu. W ramach dyskusji na temat relacji zewnętrznych UE skoncentrowano się na stosunkach z USA, Turcją oraz sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego. 

Po długich negocjacjach przywódcy UE uzgodnili również konkluzje odnoszące się do celu klimatycznego na 2030 rok.

„Udało się wbudować zapisy, które pozwolą nam na skompensowanie ewentualnie wyższych wydatków związanych z systemem emisji uprawnień; środki na transformację polskiej energetyki to około 230 mld zł” – podkreślił Premier Morawiecki.

Na początku posiedzenia odbyła się tradycyjna wymiana poglądów z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim.

Rada Europejska, 10-11 grudnia: