W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rocznica sfałszowanych wyborów na Białorusi

09.08.2021

Dzisiaj mija rok od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi. Od tego czasu społeczeństwo białoruskie nadal walczy o poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności, wzywając do demokratycznych wyborów.

belarus_news

Polska szanuje i wspiera ze wszystkich sił suwerenną i niezależną Białoruś oraz konsekwentnie wzywa reżim białoruski do wejścia na ścieżkę demokracji, w tym do zaprzestania prześladowań swoich obywateli. Wszyscy odpowiedzialni za łamanie praw człowieka muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Odpowiedzią na bezprawne działania władz białoruskich są i będą daleko idące sankcje.

Przedstawiciele opozycji i sił prodemokratycznych zginęli w niejasnych okolicznościach, zostali zatrzymani lub zmuszeni do opuszczenia kraju i życia na emigracji. Na Białorusi trwa kampania zastraszania społeczeństwa obywatelskiego oraz tłumienia niezależnych mediów. Polonia na Białorusi również stała się celem tej polityki. Reżim powinien bezwarunkowo uwolnić ponad 600 więźniów politycznych i zaangażować się w poważny, wiarygodny i pluralistyczny proces polityczny, którego wynikiem będą wolne oraz uczciwe wybory.

Z inicjatywy Polski oraz Grupy Wyszehradzkiej UE zobowiązała się pomóc Białorusi w ustabilizowaniu jej gospodarki, zreformowaniu jej instytucji w celu uczynienia ich odpornymi i bardziej demokratycznymi. 28 maja został opublikowany Plan Gospodarczy dla Demokratycznej Białorusi warty 3 mld euro. Plan zostanie uruchomiony gdy Białoruś rozpocznie proces przemian demokratycznych.