W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium „Strengthened Cybersecurity Cooperation”

16.09.2020

Z inicjatywy Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE odbyło się seminarium poświęcone tematyce cyberbezpieczeństwa „Strengthened Cybersecurity Cooperation”. Wydarzenie otworzył Ambasador Andrzej Sadoś, który w swoim przemówieniu podkreślił kwestię zabezpieczenia sieci 5G jako jednego z priorytetów cyberbezpieczeństwa w Polsce i UE.

aas_sem

Pierwsza cześć seminarium była poświęcona dyskusji o wspólnej cyberjednostce (Joint Cyber Unit – JCU), której utworzenie zapowiedziała Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Uczestnicy panelu dyskutowali na temat ewentualnych ram organizacyjnych takiej jednostki, zadaniach oraz wartości dodanej na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Dyskusja dotyczyła także roli organów ścigania w działaniach podejmowanych w związku z incydentem cyberbezpieczeństwa. Wszyscy paneliści podkreślali konieczność współpracy pomiędzy państwami członkowskimi, wymiany informacji oraz wsparcia ze strony unijnych podmiotów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Druga część seminarium dotyczyła problematyki certyfikacji 5G. W panelu wzięli udział topowi eksperci zajmujący się certyfikacją i standaryzacją, zarówno z państw członkowskich jak i KE oraz ENISA.